Има съмнение за дете, развило западнонилска треска в Русе

„Имаме сериозно съмнение за едно малко дете от Русе, че е развило заболяването западнонилска треска. Днес очакваме да потвърдим дали това е така. Получихме проби, които ще изследваме в Националната референтна лаборатория на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ). Бум на западнонилска треска у нас няма“. Това заяви тази сутрин по бТВ проф. Тодор Кантарджиев, директор на НЦЗПБ.

Атопичен дерматит – кой, защо и как боледува
„Тази година комарите са местните, те хапят след 18:00 часа. Не бива да се допускат в стаите, в които спим. Когато се ходи сред храсти, трябва да се слагат винаги две фланелки. Бум на комари няма“, коментира професорът и изброи „алтернативни средства за борба с преносителите на заболяването.
„Има доказателства, че чесън, мента, лавандула отблъскват комарите. Репелентите са много важни“, каза той.

Западнонилска треска – разпространение и симптоми
„Миналата седмица Националната референтна лаборатория доказа 4 случая на възпаление на мозъка от ентеровируси, които лятно време се предават чрез мръсни ръце и замърсена храна. Майките трябва да знаят и да спазват, особено в тази седмица с повишаването на температурата, хигиена на ръцете, да се пие само бутилирана вода и да се следи за чистотата на храната. Ентеровирусите причиняват при 1 на 1000 души възпаление на мозъка. Слава Богу, децата са добре и може би няма да има никакви последствия за тях от заболяването“, допълни проф. Кантарджиев.
Проф. Кантарджиев припомни, че заболяването се характеризира с възпаление на мозъчните обвивки и е опасно за възрастните хора.
