Мерките за увеличаване на публичните разходи за здравеопазване и намаляване на преките плащания от страна на пациентите

В изпълнение на препоръката за предприемане на мерки за намаляване на преките плащания от пациентите ежегодно се разширява пакета от дейности, заплащани от бюджета на НЗОК, които се осигуряват финансово в рамките на увеличението на разходите по бюджета на НЗОК, като за 2019 г. увеличението е с 490 млн. лв. спрямо 2018 г., това заяви през изминалата седмица в парламента министърът на здравеопазването Кирил Ананиев.
И тъй като е приоритет на правителството, здравеопазването е един от секторите, в който публичните разходи се увеличават ежегодно. Такова увеличение е залегнало и в индикативните разчети по средносрочната бюджетна прогноза за периода 2020-2022 г. Увеличението за всяка една от бюджетните години е от 250 до 330 млн. лв., допълни още той.
С цел намаляване на преките плащания от страна на пациентите и осигуряването на достъп до безопасни, ефективни и качествени жизненоважни лекарства са предприети следните действия:
- Разписан е механизъм, който дава възможност на притежателите на разрешението за употреба да предоставя на Националната здравноосигурителна каса отстъпка за частично реимбурсираните лекарствени продукти, която да се разпределя изцяло в полза на пациента с оглед компенсиране на доплащането.
- Регламентирано е за срок от 2 години притежателите на разрешения за употреба или техни упълномощени представители да не могат да заявяват увеличение на регистрираните цени на лекарствените продукти, отпускани без лекарско предписание, с по-голям процент от статистически отчетената инфлация за периода на действие от последната регистрирана цена.
Други мерки за намаляване на преките плащания от страна на пациентите, предприети от Министерството на здравеопазването са свързани с промените в подзаконовата нормативна уредба, чиято цел е и усъвършенстване на механизмите за контрол върху дейността на лечебните заведение и разширяване на правомощията на Изпълнителна агенция “Медицински надзор“.
Извън обхвата на здравното осигуряване Министерството на здравеопазването осигурява финансиране със средства от държавния бюджет за приоритетни медицински дейности за определени групи от населението, като:
– дейности, свързани с бременност и раждане, на здравнонеосигурените жени;;
– провеждане на скринингови програми за новородени деца и бременни с цел профилактика, ранно откриване и навременно лечение на вродени заболявания за всички новородени деца и за бременни жени, независимо от здравноосигурителния им статус;
– финансово и организационно подпомагане за лечение на деца и възрастни в чужбина, когато съответният вид лечение не може да бъде осъществен своевременно в България;
– дейности, свързани с трансплантация на органи, тъкани и клетки, както и с асистирана репродукция;
– субсидиране на лечебни заведения за болнична помощ за медицинска помощ при спешни състояния, за продължително лечение на пациенти със сърдечно-съдови, неврологични и белодробни заболявания в лечебни заведения, разположени в труднодостъпни райони, за стационарно лечение на пациенти с психични заболявания и др.
Въведено е задължение за лечебните заведения да издават на пациентите финансов документ за всички заплатени от тях суми във връзка с лечението им. Създаден е и нов механизъм за контрол върху управлението на лечебните заведения, които са задължени да прилагат Наредба № 5 /2019 г. за утвърждаване на стандарти за финансова дейност на държавните и общински лечебни заведения за болнична помощ.
Държавата осигурява средства за диагностика и лечение в лечебни заведения за болнична помощ на лица, които нямат доход и/или лично имущество, което да им осигурява лично участие в здравноосигурителния процес.
За подобряване на здравните резултати на населението през 2019 г. и намаляване на преките плащания от страна на пациентите ще продължи процесът на разширяване на обхвата на дейностите, гарантирани от бюджета на НЗОК, включително на дейностите в извънболничната помощ, както и на промотивните и профилактични дейности. Всичко това предстои да се обсъди в хода на преговорите по Националния рамков договор за следващите три години.