Инфекциозните заболявания през лятото
Инфекциозните заболявания в разгара на лятото вечна тема, поради факта, че горещините и миграцията на населението в този сезон благоприятстват разпространението на вирусните заболявания, на хранителните отравяния и др.
Според проф. д-р Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести, 95 са случаите на вирусните менингити тази година – с 35 повече спрямо 2018 г. „Това са възпаления на централния мозък, причинени от вируси. Тежки състояния със загуба на съзнание, силно главоболие, схващане на врата, дезориентация, а понякога и треска. При установени симптоми да се потърси незабавна медицинска помощ“, казва проф. Тодор Кантарджиев, цитиран от „24 часа“.
По думите му пик на западнонилска треска се очаква у нас в края на август или началото на септември. „Сега е периодът с активни ухапвания от комари, а инкубационният период за развитие на болестта е 10 дни. За тази година регистрирани случаи още няма.“
Западнонилска треска – разпространение и симптоми
„Западно-нилската треска, която се пренася от нашенските комари, предизвиква възпаление на мозъка при по-възрастни хора и такива с имунен дефицит. Смъртността при засегната централна нервна система е от 10 до 20%“, обясни той. Най-рискови са местата около Дунав и други реки, включително заблатени. В Търново, Ямбол, Пловдив и Пазарджик хората да внимават да не допускат комари в стаите, особено вечер, когато спят, каза още проф. Кантарджиев“, пише медията.
В този сезон зачестяват стомашно-чревните разстройства и в честотата на диариите – инфекциозните и неинфекциозни диарии при децата, за възникването на които са от значение т,н. три „фални F“- мухи, мръсните ръце и консумация на неподходящи, бактериално замърсени храна и вода.
„Причинителите на диариите могат да бъдат както вируси, така и бактерии, които най-често причиняват ентерални инфекции. От вирусите това са Ротавирус, Аденовирус, Корона, Парво вирус, а от бактериите – Е. коли, Шигела, Салмонела, Йерсиния ентероколитика, Вибрио холере, Кампилобактер и др. Не бива да пропускаме и паразитите, които могат да станат причина за диария: Ламблия интестиналис, Ентамеба хистолитика; Трихиурус“, коментира д-р Светла Михова, педиатър с 35-годишен стаж.
Да не забравяме за трите „F“* – мухи, мръсни ръце и замърсени храни и води
Правилният подход е подходящото лечение, особено антибактериалното, назначено от личния лекар или специалиста-педиатър. Диетата и пероралната рехидратация (заместване загубите на вода и соли) също са от изключително значение.
1 Отговор
[…] Инфекциозните заболявания през лятото […]