Верификация на лекарствата показва предимно технически грешки в системата
Докладите на Българската организация за верификация на лекарствата (БОВЛ) показват преди всичко съществуването на технически грешки в системата, сред които грешки при кодирането, при качването на данните от производителя на Европейския хъб, при настройката на баркод скенерите, неточности в софтуера и други подобни. Това се казва в отговор на министър Ананиев на питане на депутат по време на парламентарния контрол.
„До момента със системата са свързани 2200 български аптеки, а това е 95% от общия брой на свързаните от тях с договори с НЗОК и близо 65% от всички 3600, които трябва да се свържат. Агенцията по лекарствата контролира постоянно и дава предписания на онези от тях, които не са се включили все още, защото, подчерта министър Ананиев, задачата е всички да станат част от процеса, свързан основно с безопасността на медикаментите. Подготвяните промени в Закона за лекарствата създават условия за прилагането на европейския регламент за безопасност на лекарствата. Предстои обсъждането на тези текстове както в парламента, така и публично“, информира още министърът.
В същото време председателят на УС на БОВЛ Деян Денев коментира пред националното радио, че продължава да е голям процентът на несвързаните аптеки у нас и изрази надежда, че процесът ще приключи окончателно през септември. Той констатира още, че от страните в ЕС единствено България и Румъния са с нисък процент, останалите страни са въвели верификацията на 95%. От друга страна мнозина от бранша продължават да имат съмнение, че най-малките аптеки ще успеят да станат част от процеса. Председателят на аптечната асоциация Николай Костов смята, че за малките аптеки това ще бъде непосилен товар, тъй като те имат символични доходи.