В печата днес: отказна белодробна трансплантация, продължителност на живота, болничните и бизнеса
„Виена отказа белодробна трансплантаци на млада българка“ е заглавие на в-к „Дума“. Изданието коментира писмото Магдалена Стоянова, в която болната настоява за проверка на случая ѝ. „На поредния нуждаещ се от трансплантация български пациент е отказан преглед във виенската Университетска болница. Това става ясно от писмо на администрацията на Министерския съвет до Изпълнителната агенция “Медицински надзор”, в което се иска агенцията да провери сигнал от гражданка за отказ да бъде прегледана в Клиниката по белодробна хирургия в Университетската болница във Виена. Причините за това не били ясни, пише в писмото. Магдалена Стоянова е на 30 г. и страда от муковисцидоза. Отказът е бил устен.“
Продължителността на живота спада, но все пак жените живеят по-дълго
„Разликата между средната продължителност на живота на жените и мъжете у нас е точно 7 години в полза на нежния пол, като дамите у нас регистрират средна възраст на преживяемост от 78,4 години, докато за силния пол статистиката отчита 71,4 години. Това показват данни от анализ на Евростат за средната продължителност на живота в ЕС за периода 2017-2018 г.“, пише в-к „24 часа“, цитирайки БТА. „Средната продължителност на живота у нас варира значително и според някои региони – от 73 г. в област Монтана /по-ниска от средната за страната/ – до 77 г. в София-град и област Кърджали.
Освен това очакваната средна продължителност на живота на българите, навършили 65-годишна възраст през миналата година, е отчетена в размер на плюс 16 години, като за 10-годишен период този показател се е повишил с 1,2 години“, пише още ежедневникът.
Без болнични в първите дни предлага бизнесът
„Работодатели искат първите 3 дни болничен да са неплатени“ e водещо заглавие на в-к “Сега“. „Първите три дни от болничните да не са платени предлага Асоциацията на индустриалния капитал в България. Съобщението е на председателя й Васил Весел пред Българското национално радио. Асоциацията иска у нас да се въведе т.нар. период на изчакване от няколко дни, в които болничните да не се заплащат от никого. Велев посочи, че тази практика съществува в десет европейски страни, сред които са Латвия, Швеция, Холандия и Кипър“, информира още изданието.