Държава трябва да има готовност за справяне с тази много опасна инфекция – западнонилската треска

„Като лекар искам да предупредя, че всяка държава трябва да има готовност за справяне с тази много опасна инфекция. Държавата трябва да поддържа потенциала си, да се произвеждат гама глобулини, при които от серума на хората се произвеждат антитела На път сме да станем част от страните, които нямат никаква здравна готовност“, каза директорът на НЦЗПБ проф. Тодор Кантарджиев по Нова телевизия.
Сега имаме няколко мутирали вируси, сред тях е един коронавирус – това е Близкоизточният респираторен синдром. Преди 4 години един човек се връща в Южна Корея от Близкия Изток и заболява. Не се взимат в началото мерки, заболяха 170 души, от които 40 умряха“, допълни специалистът.
Той допълни, че на 5-6 години един вирус мутира и става опасен за хората. Най-опасните инфекции тръгват от животните. Всяка година има опасност да мутира някой вирус и да тръгне по хората.
“Bсе още нямаме регистриран случай у нас, но в Северна Гърция и в Сърбия имаше десетки такива заболели. 35 души починаха миналата година в Румъния. М.г. Националният център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) доказа наличието на този вирус в почти всички комари, които бяха взети като проби от градовете край Дунав“.
Заболяването протича с висока температура, дезориентация, главоболие, схващане на врата и обикновено засяга централната нервна система. Тежко преминава при възрастните хора. През миналата година са били доказани 15 болни, двама са починали, поясни професорът.
„Мерките, които взима държавата да пръска срещу комари с аероплани, намалиха популацията им. Тези мерки, ако се съчетаят с мерки за убиване на комарите във водоемите, когато яйцата и ларвите се развиват, биха дали много по-добри резултати. В момента е добре всеки човек да ползва репеленти и да има комарници у дома, за да се предпази от ухапване от насекомото“, обясни директорът на НЦЗПБ.
За предпазване от летните стомашно-чревни вируси проф. Кантарджиев препоръча следното: поддържане чистота на ръцете, миенето им след ползване на тоалетна и преди хранене, ползване на мокри кърпички, пиене само на минерална вода и хранене в заведения, където има чистота. Един сервитьор може да зарази десетки хора на ден, каза в заключение професорът.
1 Отговор
[…] […]