„Ананиев 3“: Естествен път на затваряне на врати на определени болници?

„Естествен път на затваряне на врати на определени болници. Аз виждам това в новопредлагания здравноосигурителен модел.“ Така д-р Таня Андреева, бивш министър на здравеопазването в ефира на Канал 3 коментира накратко същността на предложения от министър Ананиев модел.
Таня Андреева се изказа скептично по въпроса, че частни инвеститори биха вложили пари в малки болници, в отдалечени райони. “Не смятам, че частни инвеститори ще отидат да купят болницата в Белоградчик или в Луковит – там, където няма кешови плащания, защото просто няма платежоспособни пациенти. А частните болници, освен от Касата, получават средства и от общините, качеството им на принципал“, каза тя.
Възможно ли с нови предложения здравноосигурителен модел да се окаже, че някои болници – малки градчета например, там, където няма кой знае каква техника, няма да имат нито един подписан договор с НЗОК? Това не би могло да се регулира. „Не виждам как един здравноосигурителен фонд ще сключи договори с всички болници“, сподели Андреева и добави, че според нея частните фондове ще търсят големите, развитите болници. Частните болници ще търсят болници, които дават по-добро и по-комплексно лечение, за да не се налага пациентът да бъде транспортиран от болница в болница, което също ще струва пари. Напълно е възможно да се окаже, че НЗОК ще сключва договори единствено с малките и губещи лечебни заведения. Но тук съществува рискът да се наруши правото на пациента да избира лекар, което сега е регламентирано. Ако болният избере лекар, който не работи в болница, имаща договор с фондовете. „Тогава пациентът ще бъде принуден между болници, с които съответният фонд има договор“, каза д-р Андреева.
Според д-р Андреева, въвеждането на един такъв модел ще се окаже „естествен път за промяна на здравната карта – отпадане на по-малки болници с не добра или недостатъчна кадрова обезпеченост, с недостатъчна инфраструктура от гледна точка на апаратура и на възможности на лечебното заведение.“
„Тук е мястото на държавата и на Министерството на здравеопазването, което определя политиката, да не оставя цели, големи райони без здравно обслужване“, коментира др Андреева и даде пример с дори с онластни болници като тези във Видин, Ловеч, Търговище, Разград, които да се окажат в положение да не могат да сключат договори с фондовете.

Д-р Таня Андреева: Не виждам какво ще подобри предложения от министъра модел
„Аз не съм привърженик на бързите и лесните рецепти. Това, което се случва в момента са насложени във времето проблеми. Трябва да се разгледат работещи модели и да се види кой от тях може да бъде адаптирам. Тъй като няма сериозен анализ, идеите нямат никакво развитие. За мен е добре да се анализира първо дали има потребност да се въведат нови фонове“, каза в предаването „Офанзива с Любо Огнянов”, Таня Андреева.
По същество ние променяме само броя на платците, а не увеличаваме средствата на касата. Във връзка с модела, който предлага Кирил Ананиев не става ясно пакета, който ще се предлага дали ще могат да поемат всички или ще трябва да има доплащания и колко ще бъдат те. Трябва да сме наясно как си представя министъра модела. Предложението е основния пакет да бъде заплащан от всички фондове. Това, което липсва е заплащане на нови заболявания, или редки такива. Не влизат е по-скъпо платени заболявания. Това е тенденция за персонализирана медицина, която в много страни вече е поета от фондовете. Винаги съществува опасност да се случи така, че болничните фондове да избират възрастта или заболяванията на гражданите, но бяхме уверени, че това няма да стане , каза още тя.Ч
„Смятам, че монополите в известна степен са вредни. Когато се прибягва обаче бързо до много свобода на частни фондове, трябва да бъде сериозно обмислено, защото крачка назад няма да има. Не виждам как един частен фонд ще бъде задължен да сключи договор със всички лечебни заведения, според мен те ще търсят само болници, които дават по-добро качество на лечението, за да не се налага пациентите да бъдат прехвърляни“, заяви Андреева.