Д-р Таня Андреева: Не виждам какво ще подобри предложения от министъра модел

„Аз не съм привърженик на бързите и лесните рецепти. Това, което се случва в момента са насложени във времето проблеми. Трябва да се разгледат работещи модели и да се види кой от тях може да бъде адаптиран. Тъй като няма сериозен анализ, идеите нямат никакво развитие. За мен е добре да се анализира първо дали има потребност да се въведат нови фонове„, каза в предаването „Офанзива с Любо Огнянов”, д-р Таня Андреева, бивш министър на здравеопазването.
Що се отнася до демонополизацията на Касата, д-р Таня Андреева сподели, че според нея, преди да се да се въведат нови фондове, да се прецени дали Касата е изпълнила своята функция и дали има нужда от въвеждане на нови фондове, „които да заплащат и какво те да заплащат“. Защото сегашната идея е ресурсът, който и сега съществува, просто да бъде разпределен между повече платци. „По същество ние променяме само броя на платците. Ние не увеличаваме по този начин финансовия ресурс. Нито пък подобряваме, или поне не е ясно как ще стане подобряването, на ефективността на изразходването на тези средства, контрола и регулагията.“
Защото дейността на Касата е регламентирана по Закона за здравното осигуряване, а застрахователните фондове по Кодекса за застраховане и не е ясно как държавата ще контролира или регулира параметрите на дейност на застрахователите, допълни д-р Андреева.

Нов здравен модел – коментар на адв. д-р Мария Петрова и д-р Стойчо Кацаров
От модела, предложен от министър Ананиев, засега не става ясно дали при демонополизиране на Касата ще се запазят правата на гражданите с по-ниски доходи. Единствено става ясно, че ще се работи с тези 8% и не е ясно дали те ще могат да поемат т.н. основен пакет. „Ако го поеме – добре, ако не – вероятно ще се иска допълнително доплащане – в какъв размер и кой може да си го позволи?“
Д-р Андреева сподели, че според нея сегашният основен пакет е един добър пакет. „Липсват само новите заболявания, иновативни лечени, както напоследък имахме пример с дечица с редки заболявания, толкова време не можеше да се реши как ще бъде финансирано тяхното лечение.“
Винаги съществува опасност от подбор на пациенти от страна на фондовете, но имаме уверението на министъра, че ще бъде регламентирано да не се допусне отказ или селекция на пациентите по възраст и заболявания, каза още Таня Андреева.

Дойче веле“: „Сапунен сериал „Смяна на модела“ или здравна реформа в България
„Не виждам какво ще подобри този модел. Някои казват, че конкуренцията ражда по-добри практики, което само по себе си е така, но когато в здравеопазването с една крачка се предприема стъпка към най-либералния модел, към най-бизнесориентирания модел, когато се дават толкова много права на частни фондове, смятам, че трябва да става постепенно, внимателно след сериозен анализ на рисковете, които крие, защото крачка назад няма да има, ако това се въведе.“

1 Отговор
[…] Д-р Таня Андреева: Не виждам какво ще подобри предложен… […]