1 от 20 пациенти е жертва на предотвратими медицински грешки

Мария Петрова е основател на LexMedica BG – единствената профилирана в сферата на здравеопазването кантора.
Завършила е Медицина в Медицински университет – София и Право в Юридическия факултет Софийски университет „Св. Климент Охридски“.
Специализирала е в Англия, Германия, Австрия и Франция в области като „Медицинско право“, „Европейско здравно право“, „Здравна медиация и разрешаване на конфликти в здравеопазването“, „Правни аспекти на медицинските/лекарските грешки“.
Приблизително един на 20 (6%) от пациентите в медицинска помощ страда от медицинска грешка, която би могла да бъде избегната. При 12% от тези пациенти се развива продължителна инвалидност или настъпва смърт. Това се доказва от данни от ново проучване, публикувано в British Medical Journal .
Най-голям брой такива медицински грешки, свързани с употребата на лекарства и инвазивни процедури, и по-често се случват в отделенията по хирургия и интензивни грижи, отколкото в общите болници. Авторите твърдят, че стратегиите за предотвратяване на вредата за пациентите могат да доведат до значителни подобрения в здравеопазването и значителни спестявания в здравните системи по света.

Адв. М. Петрова: Няма стандарт – няма контрол! Замислете се на кого е изгодно това!
Предотвратими вреди за пациента е сериозен проблем в медицинските институции по света. Група учени, водена от Мария Панагиоти от Университета в Манчестър, решиха да проучат разпространението на предотвратими вреди за пациенти в различни медицински институции, включително болници и първични здравни заведения. Те също така изследват тежестта и най-често срещаните видове предотвратими вреди за пациентите. Техните констатации се основават на данни от 70 обсервационни проучвания, включващи 337025 предимно възрастни пациенти. При лечението на 28 150 пациенти са направени опасни медицински грешки и 15 419 пациенти са претърпели предотвратимо увреждане.
В 12% от случаите е причинена сериозна предотвратима вреда (причиняваща продължителна инвалидност през целия живот или смърт). В 23% от случаите тя е била свързана с хирургична намеса, в 16% от случаите е имало инфекция на пациенти, 49% са били свързани с употребата на лекарства или други методи. В сравнение с общите лечебни заведения, предотвратимите вреди са по-чести в хирургичните и интензивните отделения, а по-рядко такива случаи се срещат в акушерo-гинекологичните отделения.
Някои от ограниченията на това проучване са свързани с формата и качеството на документацията, използвана за откриване на предотвратими вреди, което може да доведе до различия в оценките за неговото разпространение. Независимо от това, авторите твърдят, че техните констатации потвърждават, че медицинските грешки са сериозен проблем в лечебните заведения, следователно приоритет трябва да бъде намаляването на основните източници на предотвратими вреди за пациента (например, от лекарствени средства). Също така според авторите е необходимо да се събират данни за специфични специалности като първична медицинска помощ и психиатрия, да се идентифицират уязвими групи пациенти и разпространението на медицински грешки в развиващите се страни. За това, според тях, е необходимо да се подобрят стандартите за оценка и докладване.
У нас 89% от анкетираните пациенти смятата, че са ставали жертва на медицинска грешка, но това е субективно мнение. В страната ни липсват конкретни данни, тъй като няма проведени адекватни проучвания в тази посока. Фактът, че няма регистрация на медицинските грешки още повече стеснява възможността за проучване, анализ и превенция.
Адв. д-р Мария Петрова
„Черна кутия за българското здравеопазване“ – превенция за медицинските грешки (видео)
Жалко за тези хора.. И все пак, нашето законодателство дава възможност да им се помогне.
За тях е важно да потърсят правна помощ навреме.
Да, така е…
Да, така е… Но е трудно да се докаже, поради липсата на независима експертиза.