Младите лекари ще трябва да работят 3 години в България, ако държавата плати специализацията им

Важни промени бяха направени в Наредбата за придобиване на медицинска специалност. Лекар-специализант, на който държавата е плащала специализацията, ще трябва да работи 3 години в България и то в болница, която е посочена от здравното министерство, там, където има остра липса на специалисти.
Според д-р Иван Маджаров, председател на Българския лекарския съюз, в съвременните условия това звучи доста еретично, но погледнато от друга страна за първи път се въвежда финансиране на заплащането от страна на държавата.
„Необходимата сума за заплащане на специализанта, която е в размер не по-малко от две минимални заплати, е в частта обща медицина, а в частта обща медицина е не по-малко от 1,8 от осигурителния доход на лекар, което е още повече, защото осигурителният доход е 950 лева. Тези суми ще бъдат осигурени целево от Министерството на здравеопазването, на базата, на която е назначило лекаря за специализант за срока на неговата специализация“, сподели пред БНР д-р Маджаров.
„Ако младите лекари са работили по държавното финансиране, държавната поръчка, ще трябва да възстановят, ако не изберат да работят на място, посочено в списъка на министъра“.
Ако не са ползвали тази субсидия, предвидена в наредбата, никой няма да ги задължава да работят на определени от държавата места, увери д-р Маджаров.
Той посочи, че има и други варианти, например когато самите лечебни заведения плащат заплатите, и дори предлагат договори на специализантите да останат при тях след взимане на специалност като по този начин си гарантират кадровото обезпечаване.
Цялото интервю с д-р Иван Маджаров можете да чуете от звуковия файл.