Д-р Н. Брънзалов: При така предложения модел пациентът избира фонд, а не лекар и лечебно заведение

„Българският лекарски съюз винаги е бил диалогичен. В изложението си министър Ананиев по времето на кръглата маса в понеделник, министърът обеща да няма въпроси, а да се дават отговори. Само че след всеки негов слайд, който той презентираше, въпросите в главата ми се увеличаваха в геометрична прогресия.“ Затова в УС разисквахме това, което ни се презентира и естествено излязохме със становище. Това каза д-р Николай Брънзалов, зам.-председател на УС на БЛС пред БНТ по повод предложения нов здравноосигурителен модел.
В становището на съсловната организация е застъпена тезата, че е недопустимо изборът на пациентите да избират кой да ги лекува, да бъде заменено с това кой да финансира лечението им.
„Голямо постижение е, че преди 20 години пациентите си избираха и си избират към настоящия момент лекар и лечебно заведение, в което да се лекуват. Ако този здравно-осигурителен модел влезе в сила, те ще избират фонд, защото този фонд може пък на мен да не ми предложи договор. Към настоящия момент аз имам договор с НЗОК и съответно пациентска листа, но ако образно казано НЗОК се нарои, не бих казал, че ще има същата съпоставка. На практика тези пациенти, които не са в моята листа, те ще бъдат в листата на някой друг общопрактикуващ лекар, който ще има договор или няма да има с фонда, който пациентът е избрал. По същия начин стоят нещата с всички лечебни заведения, защото болницата „Х“ може да няма договор с фонда на пациента“, уточни д-р Брънзаров.
Той допълни, че по принцип е хубаво да има конкуренция, но тази конкуренция ще борави с обществен ресурс, който представлява 8%-та здравна вноска, която ще се управлява. „Да, за основния пакет е добре да се запази принципа на солидарността, но оттам нататък трябва да се надгражда. Ние бихме желали да участваме в един процес, в който да се уточнят дейностите, които ще влизат в основния пакет. Да има една сигурност в съсловието, че това е гарантирано от всички фондове. Даже в първоначалния вариант нашата съсловна организация беше изключена в този преговорен процес и всички лечебни заведения трябваше да договарят директно с фондовете. Това вече не е конкуренция“, каза д-р Николай Брънзалов.
Зам.-председателят на БЛС беше категоричен, че България в момента не е готова да бъде въведена такъв тип конкуренция. „Първо нямаме електронен регистър, електронно досие, електронна рецепта и електронен обмен на база данни. Второ – няма остойностяване на лекарския труд, няма остойностяване на труда на медицинските специалисти. За какво ще се конкурират фондовете, след като то няма цена? Освен това административните разходи на НЗОК в момента са 1%, а за фондовете са заложени 3%. Те ще трупат печалба и ще си гарантират резерв от нашите вноски. Недофинансираното ни здравеопазване ще получи ли повече ресурс по този начин или не? Ако мислите, че това е конкуренция…“, уточни той.
Д-р Брънзалов заяви, че основния пакет дейности, за които плаща НЗОК е прекалено раздут и те не могат да бъдат реализирани с 8% вноска. „Болниците трупат дългове, ОПЛ вършат безплатни дейности, защото в този пакет са вкарани прекалено много дейности. Или трябва пакета да бъде оптимизиран, или да се помисли за увеличаване на здравната вноска. Мисля си, че всички проблемни въпроси ще бъдат изчистени, при положение, че бъде награден сегашния модел. Да се изпълнят всички необходими условия и тогава да мислим вече за вариант с допълнителния пакет, при който пациентите сами ще могат да си избират различни застрахователни фондове“, каза той.