Трите стъпки към успешна реформа
Първо: законови промени – договор с Касата да сключват само non profit (с нестопанска цел) дружества – без значение дали са държавни, общински, или частни – достатъчно е за да юридически лица с нестопанска цел от обществена полза; второ: работа по обещаните през 2010 г. и 2011 г.; трето: връщане на първоначалната законова конструкция за избор на управител на НЗОК от надзорния съвет на касата. Това са първите три стъпки, които биха довели да положителни резултата от здравната реформа, смята проф. Христина Вучева, цитирана от БГНЕС.
От посочените промени повече време изисква разработването на оценките за диагностично свързаните групи, и до тяхното създаване трябва да се подобрят използваните до сега оценки (т.нар. здравни пътеки).
Проф. Вучева припомни, че започналите през 2010 г. реформи в здравеопазването сцеляха оптимизиране на болничната инфраструктура и въвеждане на нов вид здравна карта, електронно здравно досие до 2014 г., както и замяна на клиничните пътеки с диагностично свързани групи като метод за определяне стойността на медицинските услуги, които, макар че бяха записани и в Националния план за реформи за 2011 г., останаха на книга до днес.
Демонополизация на Касата – единствено, ако няма да задълбочи хаоса в здравеопазването
Двете законодателни промени (по времето на първи кабинет Борисов), направени в периода 2010 – 11 г., а именно начина, по който се избира ръководител на НЗОК и премахването на отделното организиране и финансиране на всичко, свързано с общественото здраве, имат своето значение за систоианирто на днешното ни здреавеопазване.
“Пренебрегва се важен принцип на здравеопазването, валиден за всички развити и цивилизовани страни – че държавата е длъжна да се грижи за общественото здраве, включващо осигуряване на ваксини, хемодиализа, борба с туберкурозата, СПИН, и други заразни заболявания, предотвратяване на епидемии, тежки и рядко срещани заболявания, психически заболявания и др.,“ коментира проф. Вучева и добавя, че парите за общественото здраве се осигуряват, ако трябва и чрез увеличаване на бюджетния дефицит и държавния дълг, доката в нашата страна е точно обратното.
Проф. Младен Григоров: Предложеното от Ананиев е в правилна посока
Според проф. Вучева предложените нови модели на здравеопазване са без ясен анализ за слабостите на предходните и начините за отстраняване недостатъците им, за да бъде новият модел по-добър.
“От поддръжниците на този модел сме чули единствено, че те считат за основен проблем отсъствието на конкуренция, и – монополното, според тях, положение на НЗОК“, коментира професорката в анализа си за БГНЕС.
3 Отговори
[…] Трите стъпки към успешна реформа […]
[…] Трите стъпки към успешна реформа […]
[…] […]