Моделът „Ананиев – 3“ – детайли
Моделът, който ще изберем трябва да отговаря на следните критерии:
„На първо място солидарен модел на здравеопазване! Модел, който дава право на избор на пациента за следното: Кой да управлява здравните му вноски; Къде да се лекува при най-добрите условия, на територията на цялата страна; Пълна информираност за обхвата и цената намедицинските и дентални услуги и лекарства. Модел, който осигурява контрол върху качеството на услугите и гарантира достъпни услуги;Модел, който е финансово устойчив“, това каза в презентацията си днес по време на кръглата маса в НДК министърът на здравеопазването г-н Кирил Ананиев.
За целта той посочи, че е проучил практиките в ЕС, в които преобладават системите, при които финансирането се реализира от повече от един здравен фонд. Така има конкуренция между фондове. Има конкуренция между лечебни заведения. „Проучили сме, не само на ниво ЕС, опита на държави, където населението е най-удовлетворено от здравните системи и това, което се предлага от тях – например – Германия, Холандия, Франция, Израел,“ посочи Ананиев и продължи: „Считаме, че като държава-членка на ЕС, първа стъпка след постигане на консенсус по реформата е запитване до ЕС с цел хармонизиране на всички процедури в рамките на Общността. Сигурността и устойчивостта на модела са от ключово значение и той трябва да е синхронизиран с Европейските регламенти и директиви.“
Целта на модела е здравноосигурениете лица да имат равноправен достъп до компетентна и навременна сяешна, планова медицинска и дентална здравна помощ на територията на страната, както и право на избор кой да управлява здравните им вноски.
Участниците в системата – Здравни фондове – подлежат на регулация съгласно общия режим на европейското законодателство – Делегиран регламент 2015/35 на Комисията от 10 октомври 2014 г. за допълнение на Директива 2009/138/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 25 ноември 2009 година относно започването и упражняването на застрахователна и презастрахователна дейност (Платежоспособност II).
НЗОК и частни фондове – ще отговарят на всички изисквания за платежоспособност и финансова устойчивост съгласно Регламента и съгласно изискванията на МЗ и на общите финансови правила и принципи, установени в нормативната уредба. Дружествата ще се конкурират равнопоставено.
„МЗ ще определя основния пакет здравни дейности, които ще се покриват от задължителната здравна вноска от 8 %; ще предприеме действия за оптимизиране и преструктуриране на здравната система предвид демографски обстоятелства, потребности от дейности и наличие на кадри, ще определя параметрите на Националната здравна карта и ще изпълнява настоящите си правомощия по регистриране и лицензиране на лечебните заведения и по формиране на лекарствената политика; ще провежда ЦОП за лекарства и медицински изделия в болниците; МЗ ще определя медицинските стандарти, контролa върху медицинските дейности и тяхното качество чрез създадената ИАМН. Ще координира политиката по специализациите и обучението на кадри.“
Министър Ананиев подчерта, че ще се работи в тясна взаимовръзка с пациентските и съсловните организации.
Събирането на здравните вноски ще бъде от страна на НАП за всички здравноосигурени лица – запазва настоящите си функции и правомощия. Запазва се размерът на задължителната здравна вноска от 8%. Лицата доброволно, до определена дата, избират в кой фонд да се запишат – НЗОК или друг фонд. Лицата, които в рамките на определения период не изберат друг фонд, остават в НЗОК.
Ще бъде изграден и гаранционен фонд, чиято цел е да се преодолее изпадане в несъстоятелност на фондове, а в тези случаи да се гарантират плащанията за тримесечен период от време. „При изпадане в несъстоятелност на фонд лицата ще се презаписват веднага в друг фонд, по техен избор. Всеки фонд ще отделя средства за гарантиране на здравното обслужване за определен период от време при изпадане в несъстоятелност, като редът и начинът за набиране на средства ще се определи съгласно Кодекс за застраховането“, каза още министър Ананиев.
Очакваните резултати са: „Подобряване на качеството на диагностиката, лечението и ефективността на лечението; Даване правото на избор на пациента и на изпълнителите на медицинска помощ; Елиминиране на непрозрачно заплащане на медицински услуги и неефективни дейности“, заключи министър Ананиев.
Пълен текст Презентация на министър Ананиев
3 Отговори
[…] Моделът „Ананиев – 3“ – детайли […]
[…] Моделът „Ананиев – 3“ – детайли […]
[…] Моделът „Ананиев – 3“ – детайли […]