До Одрин и назад за лекарства
Че Турция е желана за българите туристическа дестинация е известно отдавна, но в последно време южната ни съседка се посещава и с друга цел – набавяне на лекарства – препоръчвани от лекарите, но липсващи у нас. Обяснението за това явление дойде от г-жа Боряна Маринкова, председателят на Асоциацията за развитие на паралелната търговия с лекарства. По думите на г-жа Маринчева през последната година от българския пазар са изчезнали близо 160 лекарства, сред които и животоспасяващи препарати, а над 1500 медикамента са били изтеглени от аптеките за последните 4 години.
В 62% от случаите недостигът на лекарства се дължи на временно или трайно преустановен внос или на дерегистрирани лекарства с изтрити от България досиета по желание на техните първовносители. Лекарите обаче продължават да ги изписват, а пациентите – да търсят, коментира г-жа Маринкова. Според нея това е причината голяма част от липсващите, но изписани лекарства, да се търсят в южната ни съседка Турция. Стотици хора пътуват до Одрин и други по-близки градове, за да се снабдят с лекарствата, от които очакват изцеление. Запознати коментират, че и цените им са по-ниски от тези в България. Обяснението, че Турция е по-голям пазар, което предполага по-достъпни цени.
Като изход от ситуацията г-жа Маринкова коментира контрола на паралелният износ – механизъм, проактивни мерки, а не просто забрана за износ на лекарства в случай на недостиг и системата за следене на лекарствените наличности.