Медицинска неграмотност – световен проблем
Медицинската грамотност на населението в България е изключително недостатъчната – повече от 50%. Така нашата страна се нарежда в челната тройка на страните със слаба медицинска грамотност заедно с Австрия и Испания. Това показва Докладът за здравната грамотност на Регионалния офис на СЗО за Европа. Най-високо ниво на грамотност на населението демонстрират Холандия, след това Ирландия, Полша, Гърция, Германия.
За България например процентът на хората с ниска и проблемно ниска медицинска грамотност е над 60 % и едва в 10-12 % тя е на необходимото ниво.
Никога досега в медицинската история човечеството не е разполагало с толкова много и достъпна медицинска информация. Ровейки в интернет, хората днес не само търсят съвети за здравословен начин на живот, но и сами си поставят диагнози и предписват лечение. В същото време, въпреки наличието на толкова специализирана информация, те не става по-медицинскограмотни. Защо е така и как може да се подобри медицинската грамотност на хората?
Медицинската (здравна) грамотност предполага, хората да имат необходимите знания, умения и мотивация за получаване, разбиране и анализиране на медицинска информация. Здравното образование е важно за постигането на глобалните здравни цели (предотвратяване на глобалните заплахи за здравето, подобряване на продължителността на живота и продължителността на живота).
Решението на проблема с ниската медицинска грамотност трябва да се разглежда както като национален проблем, така и като обществен. Абсолютно всичко трябва да бъде включено в процеса: правителство, медицински работници, медии, религиозни и обществени организации, училища, просветени граждани. Особено значение трябва да се отдели на работата с рисковите групи – хората с ниска и проблемна медицинска грамотност.
Важно е да се осигури на населението едновременно достъпни и качествени медицински грижи и надеждна медицинска литература, а това означава и регулация на дейностите на медицинските блогъри; да се привлекат младите хора към здравословен начин. Защото факт е, че въпреки много събития, насочени към борба с наркоманията и пушенето, статистическите данни са разочароващи.
И заключение трябва да се отбележи, че в епохата на „информационния бум“ самолечението е опасно!
Материалът е предоставен от Лексмедика – кантора по медицинско право, за което ѝ благодарим.