Министерството на здравеопазването за борбата с ваксинопредотвратими заразни заболявания
През първите 5 месеца на 2019 г. са издирени и обхванати с ваксина срещу морбили, паротит и рубеола общо 68 559 деца във всички области на страната. Това е резултат от мерките на Министерството на здравеопазването, предприети за ограничаване разпространението на 11 ваксинопредотвратими заразни заболявания, подлежащи на задължителни имунизации и реимунизации: вирусен хепатит тип Б, туберкулоза, дифтерия, тетанус, коклюш, полиомиелит, хемофилус инфлуенце тип Б, пневмококови инфекции, морбили, епидемичен паротит и рубеола.
Мерките включват активно издирване от личните лекари на деца от 13 месеца до 18 год., които са с непълен имунизационен статус за възрастта; ранно откриване на клиничните симптоми на морбили и организиране на необходимите действия за съобщаване, регистрация, изолация, диагностика и лечение; консултация с инфекционист на всеки заболял със съмнение за морбили, насочване за хоспитализация и лечение; изолация на пациенти с фебрилитет до уточняване на диагнозата; осигуряване на леглови капацитет за прием на болни; лабораторно потвърждение на инфекцията в Националната референтна лаборатория към Националния център по заразни и паразитни болести; поддържане на актуална информация за епидемичната обстановка и предприетите мерки на интернет страниците на Министерство на здравеопазването и Регионалните здравни инспекции.
Към настоящия момент заболяването е регистрирано в единадесет области. С най-висока заболяемост на 100 хил. население е Софийска област – 296 сл., следвана от области Кюстендил – 105 сл., Благоевград – 172 сл. и София-град –305 сл. Останалите седем засегнати области са Бургас, Велико Търново, Монтана, Пазарджик, Перник, Пловдив и Русе, където са регистрирани единични случаи или малки епидемични взривове, като в пет от тях (Бургас, Велико Търново, Пловдив, Русе и Перник) от последния регистриран случай е изтекъл повече от един инкубационен период, без да се регистрира нов случай, съобщават от министерството.
През последния месец няма нови засегнати административни райони на страната. Към момента се отчита тенденция на задържане на развитието на епидемичния процес.
При евентуална промяна в епидемичната обстановка, Националният координационен съвет за контрол на морбили ще предложи на министъра на здравеопазването допълнителни противоепидемични мерки на база на извършен анализ и оценка на риска.