Как се формират цените на услугите в болниците у нас

От 1 януари тази година болницитед са длъжни да публикуват на сайтовете си цените на всички услуги, извън поетите от здравното осигуряване. В действително обаче такава информация липсва, а цените на услугите се движат в твърде широки граници – едно раждане стартира от 900 лв. и стига 2400 лв.
Оказва се, че болниците могат да включат в цената каквото си искат, стига да го оповестят някъде, коментира в студиото на „България сутрин“ бившият здравен министър Мими Виткова.
„В Закона за лечебните заведения текстът, който задължава болниците да извадят платените си услуги, ни оставя с впечатлението, че всяка болница може да напише каквото си иска, стига да го включи в ценоразписа си. А това изкривява на практика цялата картина“, каза г-жа Виткова.
По думите ѝ начинът, по който е написан, води до абсурди и се измислят всякакви такси. А държавата от своя страна била напълно абдикирала от случващото се в здравеопазването.
По думите с това на практика обезсмисля друг законов текст – Наредбата за достъпа, където е упоменато, че болниците имат право да взимат пари за избор на лекар и екип, за самостоятелна стая, за самостоятелен сестрински пост и санитар. „Но полза от тази Наредба вече няма, защото новия текст дава право на болниците да включат в ценоразписа си всякакви услуги“, заключи Виткова.
Има болници, които взимат по по 600 до 700 лв. за обследване „риск от падане“ и всякакви други такси се измислят в болниците. „Има болници, които вземат пакет „комфорт лукс“, 1960 лв., в който влизат клечки за уши, шапка и т.н.“„ коментира Виткова.
В закона е записано, че лечебните заведения са длъжни да поставят на общодостъпни места в сградата си информация относно вида и цената на всички предоставяни медицински и други услуги и за начина на заплащането им. Информацията трябва да се публикува и на интернет страниците им или да се оповестява по друг обичаен начин. А също така и на интернет страницата на Министерството на здравеопазването.
„По време на дискусията за Методиката за формирането на работните заплати в сектор здравеопазване ми направи впечатление, че и в нея се казва, че приходите на болницата се формират от пари от Здравната каса, но и от допълнително поисканите и доплатени от пациентите услуги, обявени в ценоразписа на болницата. Така, че това веднъж е узаконена със Закона за лечебните заведения, а с бъдещата Методика доузаконяваме принципа всяка болница да формира цени за каквото си поиска, стига да го оповести публично в ценоразпис“, допълни Мими Виткова.
Пред Bulgaria ON AIR бившият шеф на Института за спешна медицинска помощ“Пирогов“ д-р Спас Спасков посочи, че е напълно възможно всяка болница да определи свои цени за предлаганите услуги. Тя обаче трябва да информира Министерството на здравеопазването или съответните му подразделения.
„Не може обаче да бъдат записани неща, които съответното лечебно заведение няма право да извършва“, допълни още той.
Подробности във видеото тук: