Атопичен дерматит – кой, защо и как боледува

Деца със скандинавска визия – светла кожа, очи и коса, с непокорно поведение, любопитни към света, с поглед пълен с въпроси, с чевръсти ръце и постоянно движение на тялото – това е психопрофилът на децата с атопичен дерматит според проф. д-р Николай Цанков, дерматолог в болница „Токуда“.
Според проф. Цанков Атопичният дерматит е системно заболяване, което се влияе много от храната – шоколад, ядки, риба и бърза храна, „западен“ стил на хранене – много червени меса. И въпреки че пресните плодове и зеленчуци са полезни, цитрусовите плодове и ягодите не се отразяват добре на лицата с атопичен дерматит. Наднорменото тегло също е неблагоприятен фактор. Много често е съпроводено със заболявания на стомашно-чревния тракт и нервната система.
Атопичният дерматит се стреща се във всяка възраст, но най-вече при деца до 4-годишна възраст.
До 50% от случаите атопичният дерматит започва през първата година от живота, до 80% от пациентите с атопичен дерматит с течение на времето развиват алергичен ринит или астма. Много от децата с атопичен дерматит израстват своето кожно заболяване в по-късна възраст.
Причина най-често е генетичната, следвана от фактори на околната среда и имунната система, а предвидимите рискове се увеличават в проценти спрямо наследствената обремененост.
Алергените, провокиращи атопичния дерматит най-често се откриват в храните, домашния прах – 70% от атопичните дерматити; антибиотиците, но също и околната среда също крие рискове – мръсния въздух, тютюневият дим също са влошаващи фактори. Плюшените играчки би трябвало да се изхвърлят, ако детето ви има или е предразположено към това заболяване. Според доц. Жана Казанджиева, дерматолог, децата с атопичен дерматит не бива да гушкат и да заспиват с плюшени играчки, тъйкато 25% от акарите в домашния прах се прият именно там.
Що се отнася до домашните любимци – ранният контакт с тях намалява риска от атопичен дерматит с до 25 на сто, подчертава още доц. Казанджиева.

Основните белези в клиничната картина на заболяването сухата кожата, интензивният сърбеж и подчертаната кожна реактивност към вече изброените външни фактори. Тези агенти предизвикват поява на обриви, които са локализирани по лицето, шията и сгъвките на крайниците.
Сърбежът продължава през целия ден и става особено интензивен във вечерните часове на денонощието, и е водещ симптом на заболяването. Промените по кожата при атопичния дерматит могат да варират в много широки граници и е редно да бъдат оценени от опитен дерматолог, тъй като често сърбящи кожни изменения възникват в рамките на други заболявания.
При децата има известни вариации в начина на протичане и степента на развитие на заболяването в зависимост от възрастта. Непосредствено след раждането, както и в хода на цялата първа година от развитието на детето, заболяването протича по-остро, с обхващане на по-големи кожни зони с формиране на зачервени области. Най-засегнати са лицето, кожата на скалпа, шията и външните повърхности на крайниците, като често обривите са подмокрящи и при засъхването им се образуват жълто-кафеникави корички. Тази форма на екзема може да изчезне до третата година, но много по-често хронифицира и продължава в юношеска или зряла възраст.
При възрастните заболяването показва тенденция за хронично протичане с развитие на по-малко на брой обриви, които се разполагат най-често по сгъвните повърхности на ръцете, краката и шията, както и по клепачите. В тези участъци се наблюдават зачервяване, лющене, загрубяване на кожния релеф.

атопичен дерматит –„дерматит на ръката”
Особено характерно за късно протичащия атопичен дерматит е т. нар „дерматит на ръката”. Той се характеризира със зачервяване, сърбеж, лющене, които водят до засилване на кожния релеф на дланта. Друга характерна проява при възрастните е поява на обриви по кожата на лицето – локализирани около очите и устните. Проявите не се различават особено от типичните за заболяването плаки – зачервени плаки, съпроводени с поява на бели люспи и интензивен сърбеж. Тези изменения се свързват с употреба на козметични средства или психологически стрес.
В редица случаи атопичният дерматит при възрастните се среща и в областта на гръдния кош – гърба, гърдите и шията. В тези случаи измененията обичайно са провокирани от недиагностицирана и непроявена инфекция с питироспорон овале – вид гъбичка, която води до обостряне на дерматитните прояви.
Диагнозата е свързана с внимателен клиничен преглед и събирането на задълбочена анамнеза на заболяването. Изследванията имат малко значение при поставянето на диагнозата, но са важни за навременното установяване на усложненията. Ето защо навременната консултация с дерматолог е от съществено значение за навременното започване на лечение и намаляването на риска от поява на усложнения.
Лечението на атопичния дерматит е комплексно и се води от специалист. То включва както медикаментозното третиране, така и подходящ хигиенен режим, спазване на необходимата диета, изграждане на навици за достатъчно движение, сън и фотозащита.
Най-често прилаганите медикаменти са локалните противовъзпалителни средства от групите на кортикостероиди и калциневринови инхибитори. Тяхното навременно приложение намалява риска от прогресиране на заболяването и ограничава разпространението на кожните промени. При тежко засягане на голяма кожна площ се прибягва към вътрешно лечение, при което освен противовъзпалителни и противоалергични лекарства се прилагат и системни антибиотици (за овладяване на насложените бактериални инфекции), антимикотични агенти (за потискане на развитието на гъбични инфекции) и при най-тежките случаи и системни имуносупресивни средства. При много хронично протичащи случаи в комбинираната лечебна схема се включва и фототерапия с комбинация от ултравиолетови А и Б лъчи, които имат изразен противовъзпалителен ефект върху възпалените кожни зони.

Добрата хигиена е от значение за успеха на терапията на атопичния дерматит
Добрата хигиена е от значение за успеха на терапията на атопичния дерматит и включва използването на меки измивни средства, които да щадят защитната бариера на кожата, както и постоянното използване на подходящи и максимално недразнещи кожата омазняващи средства (емолиенти). Те се прилагат не само при пристъп на заболяването, но и като средства за профилактика за предотвратяване настъпването на нови обостряния. Всъщност постоянната хидратация и омазняване се смята понастоящем за основно средство за профилактика на новите пристъпи и поддържане на кожата в между пристъпните периоди.
Профилактиката на заболяването включва задължително емолиенти за тяло, къпане без гъба, никакви мокри кърпички, ограничен контакт с плюшени играчки, носене на памучни и широки дрехи. Всичко това – за да се намали сърбежът, който може да допусне възпалителни изменения.
Прочети още:
3 Отговори
[…] Атопичен дерматит – кой, защо и как боледуваОт изследваните 12 души персонал са открити 3-ма с носителство на Салмонела група Б и именно те своевременно са отстранени от работа. Връчени са предписания с конкретни противоепидемични мерки за овладяване на епидемичния взрив, като проучването продължава. […]
[…] Атопичен дерматит – кой, защо и как боледува […]
[…] Атопичен дерматит – кой, защо и как боледува […]