Д-р Янакиев в топ 3 на най-добрите педиатри и хомеопати в България: Да се дава ли на кърмачето вода (видео)
![](https://www.lexmedicanews.com/wp-content/uploads/2019/06/МЯ.jpg)
Д-р Марио Янакиев е специалист по Детски болести и ХОМЕОПАТИЯ и е в топ 3 на най-добрите педиатри и хомеопати в България. Специализирал е Спешна медицина и Ехография. Работил е 7 години в Спешна помощ, след това в Детско отделение а от 2000 година е Личен лекар с над 2000 пациенти, преобладаващата част от които са деца. В момента неговата практика е в град Хасково. Основен акцент в работата му е профилактиката и психологичната подготовка и обучението на майките. В подкрепа на това е подробното описание на основните физически и нервно-психологични постижения на бебето, описани в раздела развитие на детето, които наблюдателната и подготвена майка трябва да ги открие. Познанията в областта на хомеопатията помагат на лекаря да облекчи боледуването на децата, да намали употребата на антибиотици и да им помогне да си „израстват” болестите до към 7 –та година.През пролетта на 2009 година д-р Марио Янакиев поде инициатива за въвеждане на нови, съвременни и адекватни ваксини за българските деца.Благодарение на неговата активност и гражданска позиция от месец април 2010 година в Имунизационния календар на България са включени по – безопасни и съвременни ваксини. Д-р Янакиев е автор на книгите : „От Нула“ – всичко за отглеждането, развитието и храненето на детето.и „Кодът на детския имунитет“
През периода 2007 – 2011 година е председател на Здравната комисия към общинския съвет.
Специално за Lex Medica News д-р Янакиев сподели мнението и препоръките си по темата „Да се дава ли на кърмачето вода“.
В момента майките масово хранят своите малки бебета по „нов и съвременен” начин, а именно – кърми се до поискване, когато заплаче (а то плаче от много неща), не му се дава допълнително вода и се захранва късно – след 6- ия месец.
Искам да обърна внимание на първата „божа заповед” – ако детето се кърми – няма нужда да му се дава вода допълнително.
Аз съм категорично против тази практика!
Защо ?
Първата причина е тази, че в детските отделения все повече постъпват бебета на един месец, които са интоксикирани и дехидратирани.
Нека да се вгледаме във физиологията на новороденото. През този период стават много динамични физиологични промени в крехкия организъм.
Те са обединени под понятието адаптационни прояви. Метаболизмът включително този на водната обмяна е изключително интензивен. Да приемем, че става въпрос за едно дете на 28 дни.
Нормално то наддава 700 – 1000 грама от раждането.
Да приемем, че теглото му е 4000 грама /4 килограма/.
Неговите нужди от вода са 180 мл. на килограм тегло за денонощие.
При идеалния вариант бебето ще се храни 6-7 пъти в денонощие. В тази възраст ще приеме около 630-700 мл. кърма за 24 часа. Ако приемем, че кърмата съдържа 80 % вода, то на пръв поглед количеството приета вода с кърмат е равностойна с потребностите.
Представете си, че майката „има чувство”, че ѝ стига кърмата, а в действителност контролното теглене на първия месец показва прираст под 700 грама. Какво правим тогава – включваме адаптирано мляко за дохранване. А това, че през този месец бебето е страдало от липса на течности? Дали има последствия?
Второ – нормите за потребности на бебето от вода са при идеални условия. Но много често то се притопля, при 50 % от бебетата до 1 месец имаме запушено носле и ускорено дишане през устата – по този начин се увеличава отдаването на течности – пак ли няма да даваме вода допълнително?
И трето – при простуда и инфекция, то малкото бебе има нужда от вноса на по-голямо количество течности – над 200 мл на килограм тегло за 24 часа. Дали ще увеличим количеството кърма за да компенсираме тези нужди.
Има още много примери, при които се доказва, че бебето има нужда да приема допълнително вода – напр. вродена хиперплазия на надбъбречната кора, при която ако бебето не приема допълнително вода и соли, то ще има фатален завършек.
Изводът е следният: подавайте между храненията вода на вашето бебе!
Детския организъм е гениален в своята водно-солева регулация. Той сам ще определи от колко течност има нужда.
Но дайте избор на вашето бебе!
Повече за Д-р Марио Янакиев можете да прочетете тук: https://www.d-rmario.com/%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D1%82%D0%B0%D0%BA%D1%82%D0%B8/?fbclid=IwAR3gaRFFxvFt0w_XqtWwuFqGoCq8xodH1mO-8F5N1HZzyHsQuiz3te-oamQ
4 Отговори
[…] […]
[…] […]
[…] […]
[…] […]