„Гуруто“ на световната колопроктология: „Аз съм обикновен хирург“
Проф. Бил Хилд (Bill Heald), най-титулуваният британски колопроктолог, разработил и приложил принципно нов метод за хирургично лечение на рак на ректума – обща мезоректумектомия, основател на националния учебен център „Pelican“ в кратко интервю по време на форума „Руска школа за колоректална хирургия”, провел се в началото на този месец в Москва.
– Да припомним, че преди десет години, когато за първи път дойдохте в Русия, за да демонстрирате метода си, всъщност се роди и идеята за проекта RSHKH? Тогава повече от 2000 хирурзи дойдоха, за да ви наблюдават „на живо“. Какво се промени от тогава до сега?
– От самото начало училището се оказа страхотна идея и практика за колопроктолози от цял свят. Училището постоянно се развива и това е страхотно. И, разбира се, това е постижението на Пьотр Църков (Пьотр Церьков – председател на РОКС, директор на Клиниката по колопроктология и минимално инвазивна хирургия в Университета „М. И. Сеченов“) и неговия екип.
Колоректален рак е много добър модел за демонстриране на това как пациентът може да бъде напълно излекуван чрез хирургични методи. За разлика от редица други злокачествени тумори, които все още остават смъртоносни заболявания. И ако правилно обучим специалисти по начина, по който работи Руското училище за колоректална хирургия, тогава, благодарение на операцията, две трети от пациентите могат да бъдат излекувани.
– От кого се учат по-възрастните хирурзи?
– В младостта си имах учител, който каза: „или постигни максималния резултат, или изобщо не предприемай операцията. Трябва да сте сигурни, че правите всичко възможно най-добре.“ Започнах като общопрактикуващ лекар и спешно оперирах с човек, пострадал в пътнотранспортно произшествие. Не беше възможно да го спасим и никога няма да забравя разговор със съпругата му. Тя попита: „Мислиш ли, че си бил правилния хирург за съпруга ми? Отговорих, че и аз самият си зададох този въпрос от момента на смъртта на пациента.“
– Фактът, че хирургията на колоректален рак се е развила до такава височина, до голяма степен е вашата заслуга. В крайна сметка, благодарение на метода на тотална мезоректомектомия, честотата на рецидиви на ректалния рак е намаляла радикално.
– Разбира се, горд съм, че съм автор на тази идея. И се радвам, че днес много хора правят операцията, измислена от мен по-добре от мен. Виждам го в Руската школа за колоректална хирургия. И тогава, преди много години, продължих да мисля за причините за тези рецидиви, опитвайки се да разбера как се държи ракът. И стигна до заключението, че лечението трябва да бъде структурирано според ембриологията. Ракът остава дълго време в ембриологичния слой – свещеният слой на колопроктологията. И тази идея се оказа по-добра, отколкото предполагах.
– Но историята ви също е пример за това колко трудно е да докажете своята цел…
– По онова време половината от случаите на рат бяха с прорастване в тазовата област и дори и в най-добрата болнична – Кралската болница, много хора умряха от местен рецидив. И когато аз, от клиника в малко градче, докладвах 137 клинични случая с едва 3% рецидив, бях обвинен в лъжа – в това, че умишлено намалявам честотата на рецидивите при моите пациенти. И по-късно бях много унижен на една конференция на онколозите в САЩ, когато признат авторитет в тази област заяви: „никога не се доверявайте на тези, които казват, че новата технология променя ситуацията”. Първи повярваха на моя метод в Швеция, където започнах да водя майсторски класове. А тоталната мезоректумектомия бързо доказа, че е ефективна при лечението на колоректален рак.
– И сега не е лесно да се наложи нещо ново и различно. Не за първи път първата на тази конференция продължават разгорещените дебати относно необходимостта от извършване на латерална дисекция на лимфни възли при рак на ректума. Как се чувствате по този източен метод, готов ли е Западът да го приеме?
– Споровете между „източните“ и „западните“ хирурзи продължават през целия ми живот. В споровете истината се ражда и е добре, че винаги обсъждаме такива моменти. Смятам, че може да се използва „източния“ подход, но за определена тясна група пациенти, в която има увреждане на лимфните възли. Страничната лимфна дисекция е сериозна операция, която може да бъде усложнена от нарушена функция на червата. А западните хирурзи са убедени, че за началните етапи е достатъчно да се извърши тотална мезоректимектомия. Но позициите постепенно се сближават. Например, вчера Пьотр Църков показа отлична дисекция на странични лимфни възли. Той върши отлична работа и се опитва да излекува всеки пациент, който е възможен с този метод.
– Но докато тази техника не е включена в западните методики за добра практика, е трудно тя да се приложи от хирурзите, които искат да развият източна техника? За нашата страна такива въпроси също стават релевантни, защото на държавно ниво е приет закон за задължението да се следват клиничните насоки.
– Такива закони съществуват не само в Русия и този проблем става все по-труден за хирурзите всеки ден. Държавните ограничения не благоприятстват развитието на хирургията. И правилата, които затягат условията на работа, могат да повлияят зле на въвеждането на иновативни методи. Дори и да имаш обосновка за подобна операция, предлагайки нещо ново, не можеш да знаеш със сигурност, че това ще помогне. И тъй като сте ограничени, вие сте принудени да правите това, което сте правили от векове, а не да се развивате. В такива ситуации пациентът се спасява от информираното съгласие на пациента, което той може да даде, за да използва нова техника.
И, разбира се, такива сложни операции като, например, дисекция на странични лимфни възли трябва да се извършват в специализирани институции, където има достатъчно добре обучени хирурзи.
– И колко специализирани заведения за лечение на рак на дебелото черво трябва да има според Вас?
– Аз мисля, че във във всеки район, където живеят повече от половин милион души, трябва да има колопроктологичен център. На територията, където живеят от една четвърт до половин милион души, е достатъчна малка болница, в която има колопроктологичен екип. Повечето от колопроктологичните операции са желателни тук. Но някои много редки операции могат да се извършват само в малък брой специализирани клонове на страната.
– Живял сте щастлив, но много труден живот. Никога не сте мислили да напуснете професията?
– Не. Имаше желание да станат по-добри в тази професия. Мнозина не разбират как мога да се наслаждавам на колопроктологията, рака. Аз съм обикновен хирург и през целия си живот следвам моята идея, която майка ми е вложила в мен. Тя беше много мъдра жена и ми каза, че работата като лекар е най-добрият начин да живея живота си. Тази работа ви позволява да опознаете хора като никой друг. За мен операционната зала е най-щастливото място на земята. Обичам анатомията и обичам да наблюдавам операциите, всеки път се възхищавам как Бог ни е създал.
– Вие сте вярващ?
– Да, вярвам в Бога. Човешкото тяло е толкова красиво, че не може да възникне от само себе си.
Интервю на Ирина Резник
Прочети още:
Неврохирург от световна величина се завърна да оперира у нас