14 мита за бременността

Какво прави една модерна жена, когато разбере, че е бременна и реши да стане майка? Тя купува цялата гама от „майчинска“ литература, рови в интернет, обсъжда какво е чела с близки, които са „в темата“, слуша съветите на роднини и приятели, но това е много далеч от достоверната информация – в повечето случаи! Така се ражда митовете и легендите за бременността и раждането!
Мит 1: Покой и спокойствие, покой и спокойствие и пак покой и спокойствие
Вие сте бременна наистина, но не сте се превърнали в кристална ваза, нали? Затова не е нужно да избягвате физически усили, движение, или ежедневна работа! Ако се чувствате добре, ако лекарите не смятат, че ви заплашва спонтанен аборт и не препоръчват стриктна почивка на легло, живейте в обичайното си темпо! Няма смисъл да спрете да тренирате в басейна, фитнес залата или да спрете да карате велосипед. Но си струва да обсъдим с инструктора интензивността и схемата на обучение.
Мит 2: Бременността не променя нищо
За съжаление, не винаги. Макар бременността да е нормално и физиологично явление, някои неща се променят! Например работното ви място се оказва доста задушно, въпреки климатика, или колата ви мирише непоносимо на бензин, или любимото кафе предизвиква у вас гадене и повръщане, а от третия триместър ще знаете всички градски тоалетни по пътя към работата!
Мит 3: Тялото няма да се промени
Това наистина е мит. Ще се промени. При някои повече, при други – по-малко. Някои лесно ще влязат във „форма“ след раждането, други – не чак толкова лесно и ще се наложат усилия. Може би тези промени ще бъдат забелязани само за вас. Но те ще ги има!
Мит 4: Кремове против стрии и козметика за бременни
Съвременната бременна жена е твърдо уверена, че е необходимо да се използва крем против стрии и ако ги има – или не е ползвала кремове, или е ползвала евтини. Това обаче не е съвсем така! Ролята на кремовете е минимална, важни са гените!
Питайте дали майка ви и баба ви дали са имали стрии след раждането. Най-вероятно ще ви се случи същото. Дали стриите се появяват върху кожата на корема, гръдния кош, бедрата и бедрата, зависи от типа на кожата и скоростта, с която качвате килограми, а не от това дали имате крем или неговата цена.
Необходимо ли е бременната жена да се използват само специални козметични средства за бременни жени по време на бременност? По време на бременността (както и преди и след нея) трябва да се използва добра, по принцип, козметика. Един обикновен хидратиращ ще се справи перфектно със сухата кожа на ръцете, а срещу косопада е добре да използвате навреме добри витаминни комплекси. Има жени, за които статутът на бъдещата майка е много важен, и те правят всичко възможно, за да го подчертаят. Ако самото присъствие на „специална“ козметика на рафта ви дава радост, използвайте го. Но знайте, че козметиката за бременни не е по-лошо, но истината не е по-добро от останалите „нормални“ козметики.
Мит 5: Не се подстригвайте, не се боядисвайте!
Това е много разпространено схващане. Майка ви ще ви каже, че не бива да се боядисвате, защото е вредно за плода, а баба ви – че не бива да се подстригвате, за да не отрежите „силата и ума“ на бебето, а ако е момче и „пипето“! Следват съвети да не се използва лак, дезодорант, декоративна козметика и т.н. Тогава не се изненадвайте, че бременността не разкрасява всяка жена. Всъщност, „цъфналите“ краища на косата, 5 сантиметра небоядисани „корени“, не разкрасяват никого.
Дали боята е вредна за плода? Не! Първо, съвременните бои и боите за коса от младостта на майка ви и баба са две различни неща. И дори перхидрол е опасен само за косата и кожата на главата ви, не повечи на плода. Всеки ден ние, несъзнателно или несъзнателно, влизаме в контакт с толкова много вредни вещества. Но тялото ни е достатъчно защитено и в състояние да се справи с негативните фактори, а една от функциите на плацентата не е да изпуска вредни вещества в плода.
За съжаление, по време на бременност не винаги, когато боядисвате косата, получавате желания резултат – възможно е цветът да не се получи същия, или миризмата на боя да предизвика гаджени или други неприятни усещания, но категорично няма вредно действие върху плода!
Мит 6: За стреса
Стресът е вреден за бременна жена. По този въпрос не може да се спори. Но той е вреден за всички останали хора! Човек се сблъсква дьневно с много малко или по-големи стресови ситуации, И това е нормалният ритъм на живот. Човешкото тяло може и трябва периодично да получава известни дози адреналин. И ако вие непрекъснато мислите „дали напрежението не вреди на бебето ми“ и се опитвате да избягате от стреса, вие изпадате в една постоянна стресова ситуация, много по-вредна от краткотрайните ежедневни стресиращи емоции. Ако искате положителни емоции, казвайте си, че всичко така или иначе ще се оправи и ще се чувствате много по-добре!
Мит 7: Бременността не е болест
Това е вярно. Но бременността е изключително тежко натоварване за жената – за духа и за тялото, а това е достатъчно в този период да се обострят хроничните ви заболявания или да се появят нови. Болестите на майката могат да повлияят неблагоприятно върху развитието на детето. Затова следете доброто си състояние и слушайте препоръките на лекаря, който наблюдава бременността ви.
Мит 8: Женската консултация е свърталище на злото, а лекарите обичат да се „презастраховат“!
За съжаление, това отчасти е така. Обслужването в женските консултации може да не е най-доброто, но днес спокойно можете да изберете лекаря, който да следи бременността ви, или дори болница. Приемайте като необходими изследванията, които се изискват от вас, както и прегледите при друг специалист, ако се наложи. Това е стандартен алгоритъм за проследяване на бременността. Но ако лекарят каже, че ви предписва някакви лекарства „за всеки случай“, тогава бъдете бдителни. Не може „за всеки случай“, тъй като бременността е нормално физиологично състояние – трябва да има причини да ви дадат хапчета. Ако се съмнявате и вашият лекар ви изглежда като „презастраховател се“, консултирайте се с друг специалист. Малко вероятно е няколко специалисти да се „презастраховат“ едновременно.
Мит 9: Задължително трябва да се ходи в училище за бременни!
Наистина е мит и не е задължително. Няма да се срине светът, ако не ги посещавате. Но в училищата за бременни (или курсове за бременни) ще ви кажат как протича раждането, какво ще чувствате и как ще трябва да се държат по време на раждането, опитите, да се научите да дишате правилно, за да облекчите болките си, ще намалят страховете ви от неизвестното. Но ако в училището, което посещавате, се опитват да ви убедят, че е по-добре да раждате у дома, че лекарите в болниците вършат глупости, че ще ви бъде направено цезарово сечение без нужда, по-добре потърсете друг курс!М
Мит 10: Не може, не е добре да купувате предварително неща за бебето
Може и трябва. Разбира се, никой от нас не е имунизиран от трагични инциденти. Но процентът на детската смъртност не е съотнесен с процента на хората, които купуват детски неща предварително. Истината е, че след раждането се по-трудно ще се справим с подреждането на детската стая, купуването, прането и гладенето на дрехи за бебето и т.н.. Ако, обаче, по една или друга причина, категорично не искате да купувате бебешки неща преди раждането, просто ги изберете и направете подробен списък за роднините си. Те ще имат няколко дни , за да направите покупки според вашите ясни инструкции, и предпочитания. Но за нещата за себе си – еднократни къси панталони, превръзки, сутиени за кърмене, си струва да се грижите за себе си.
Мит 11: Здрава жена, с нормално протекла бременност, може да роди вкъщи
Теоретично – да. Но много често тези здрави жени с нормална бременност пристигат по спешност с линейка до най-близката болница. Има ситуации, в които времето е от изключително значение – свата въпрос за минути – достатъчни една родилка да бъде вкарана в операционна зала, но недостатъчни за да бъде докарана навреме от къщи в болницата. Никой не е застрахован от такава ситуация. А после и в болницата не обичат тези, дошли в последния момент с линейка – никой не иска да оправя грешките на другите в последния момент. Ако все пак настоявате да родите у дома, изберете добра опитна акушерка, която обаче може да осъществи веднага връзка с лекар и лечебно заведение при нужда. И да е известила още в началото на раждането, че е поела воденето на раждането, че то е започнало! Винаги бъдете готови с резервен вариант.
Мит 12: След раждането всичко ще е както преди
Не. Има много начини за улесните първите години от живота си с новия статус, да станете по-мобилни и т.н. Но предишният начин на живот няма да бъде същият. Приемете го, че ще е така. Животът след раждането е съвсем различен. Не е по-лош. Просто различно. Да, можете да започнете работа в първия месец от живота на детето си, можете да отидете с него на почивка. Но организацията на тези процеси ще бъде съвсем различна.
Мит 13: Мога да се справя със всичко сама
Не можете да се справите. Грижата за детето отнема много време. Е, със сигурност можете да прекарвате 18 часа на ден в грижи за детето, а останалите 6 – за почистване, миене, готвене и пазаруване, но в този случай, изтощението – нервно и физическо – ще дойдат много бързо. Има два изхода от тази ситуация: или някой поема домакинството за вас, или го правите, но три до четири пъти по-малко в сравнение с времето преди раждането. Постарайте се да не реагирате на пламенните речи на вашите майки, баби и свекърва, че са направили всичко по свое време и си си спомнете детството си: със сигурност ще се окаже, че вместо майка ви, ви е гледала баба ви или леляви, а понякога и съседката.
Мит 14: Знам всичко за бебето (помагах в отглеждането на децата на мои близки и роднина; четох книги и списания, рових в интернет, ходих на курсове)
Не знаете. Приемете го като аксиома. Степента на отговорност за децата на роднините и отговорността за вашите деца са величини от различен порядък. Спомнете сиомни Малкия принц и Розата. Когато се появи негова собствена Роза, тя стана по-важна от цяла градина роза градина заедно.
Курсове, списания и книги ви дадоха много полезна информация. Но младите родители винаги имат въпроси, на които няма отговор. Защото в книгите е написано за деца като цяло, а не конкретно за вашето дете. Богатият опит на роднини по правило се състои в това как са хранили и гледали вас н апример. В краен случай, още няколко сестри и братя. Но оттогава са минали много години и много е забравено и или се е променило. Не пренебрегвайте помощта на възрастните, но не разчитайте напълно на тях. Вие отглеждате детето си и само решавате да го вземете.
Маргарита Полякова
2 Отговори
[…] 14 мита за бременността […]
[…] 14 мита за бременността […]