Безплатни прегледи за заболявания на кръвта в Национална хематологична болница
На 8 и 9 юни Националната специализирана болница за активно лечение на хематологични заболявания ще извършва безплатни медицински прегледи, съобщиха от лечебното заведение. Пациентите ще бъдат консултирани при съмнения за заболявания на кръвта и такива с поставена вече диагноза – анемия, левкемия, лимфом, миелом. Те ще имат възможност да получат и консултация тип „второ мнение“ за терапията и прогнозата на заболяването си.От лечебното заведение подчертават, че не е необходимо направление от личен лекар, но желаещите трябва да си запишат предварително час на телефони 02/45 42 104 и 0879 544 767. Желателно е пациентите да носят медицинска документация и актуални изследвания, ако разполагат с такива.
Записванията са всеки ден до 14 часа, а консултациите ще се извършват от водещите лекари на болницата от 9.00 до 13.00 часа.
Хематологичните заболявания засягат кръвта, кръвотворните органи и лимфната тъкан. Те обхващат широк спектър от доброкачествени и злокачествени, вродени и придобити нарушения. Съществуват многобройни нарушения на кръвта и навременното им установяване е от значение за ефикасното им лечение.
Анемията е една от най-често срещаните болести на кръвта и се характеризира със симптоми като умора, безсилие, студени крайници, виене на свят или сърцебиене. България се намира в географска област с висока честота на носителство на гени за редки наследствени анемии.
Злокачествените хематологични заболявания –левкемии, лимфоми, миелом, болест на Ходжкин представляват сериозен дял от общата онкологична заболеваемост. Те са на 5-то място по честота след рака на белия дроб, простатата, рака на гърдата и дебелото черво. През последното десетилетие се наблюдава значителен ръст на пациентите с лимфом – злокачествено заболяване на лимфните възли и лимфната тъкан.
В световен мащаб диагностицирането на злокачествените хематологични заболявания закъснява понякога с повече от година. В същото време обаче, достиженията и иновациите при лечението им бележат сериозен прогрес. При някои от тях преживяемостта дори се изравнява с тази на здравите хора, поясняват от болницата.