Големият проблем на здравеопазването е, че дълго време първият в редицата е бил доста по-нисък от останалите в нея

В казармата има една команда „равнис“ и според нея никой не може да бъде по-напред и никой не може да бъде по-висок от първия в редицата. А у нас дълго време първият е бил доста нисък и всички по-високи от него в редицата е трябвало да напуснат. Когато изникне проблем, „ниският“ ръководител не може да се справи с него. Големият проблем на сектора ни е кадровият. На много места, главно в болниците, на първите места са „ниски“ хора. „И това място, което те заемат, определя и политиката, която провеждат.“
Проблемите, които излизат, са от места, на които ръководителите са прекалено „ниски“.
Така започна разговора за проблемите в здравеопазването в студиото на „Лице в лице“ по БТВ директорът на НЗОК д-р Дечо Дечев. Д-р Дечев коментира вчерашното изказване на депутата от БСП проф. Георги Михайлов за това, че „начинът на финансиране предполага определяне на лимити“, защото се отприщва кутията на Пандора – отприщва се желанието да се въртят едни клинични пътеки, както хамстерчетата въртят касичката на панаирите и това довежда до въвеждането на лимити, които понякога са доста ужасяващи.
„Прекалено се забавиха действията на министерството за болниците, където има проблеми. При болниците, които се управляват неправилно, отдавна трябваше да бъдат взети решения. Известни са ми политики на директори на болници, които пренасочват средства за определени лечения към други дейности в тези болници, които носят много по-големи печалби. По този начин може да се принуждават пациентите да плащат от джоба си за дейности, които НЗОК заплаща. Касата няма как да проверява това. Ние сме длъжни да осигурим средства. Шефовете на болниците трябва да проверяват тези неща. НЗОК е дала повече пари за лечение на пациенти през 2019 година в сравнение с 2018 година въпреки че пациентите са по-малко“, разкри д-р Дечев.
„Касата не носи отговорност за липсата на определени лекарства на пазара. Ние сме длъжни да заплатим лекарствата, но ако някой забрани на производителя да увеличи цената на лекарството си, той просто го изтегля от пазара. НЗОК не може да носи отговорност за това. Вчера проф. Михайлов демонстрира популизъм, защото той много добре знае как се случват нещата. Понякога обаче си вкарваме автоголове, като твърдим подобни популистки неща. Пак ще повторя, че първият в редицата трябва да е по-висок“, каза още директорът на НЗОК.
И тъй като оплакванията са главно от частни болници, или парите са пренасочени по други направления или това е финансов натиск върху пациента да си плати, анализира ситуацията д-р Дечев.
Що се отнася до липсата на някои лекарства на пазара, това зависи от производителя – дали той иска да го произвежда. Касата го заплаща. Тя няма нищо общо с неговото осигуряване на пазара. Поради популизма, че имаме „най-евтините“ лекарства, на пазара остават само скъпите, сподели още д-р Дечев.
1 Отговор
[…] Големият проблем на здравеопазването е, че дълго време… […]