Честото боледуване на децата между 2 и 5 г.
Респираторните инфекции могат да се групират според мястото на инфекцията, вида източник, протичането на заболяването и усложненията. Децата се разболяват най- често поради инфекции на горните дихателни пътища – нос, уши, фаринкс. Обикновенно подобни инфекции не са сериозни, обаче ако се появяват непрекъснато и са продължителни, те могат да засегнат качеството на живот на детето. Възпалението на долните дихателни пътища – трахея, бронхи и бели дробове, съставляват само 5% от всички респираторни инфекции.
Причините за това могат да са:
– вирусни инфекции – 90-95%;
– бактериалните – 5-10% от всички инфекциии в детска възраст.
Според продължителността си инфекциите могат да бъдат:
– остри инфекции;
– рецидивиращи (чести( остри инфекции;
– хронични инфекции, които продължават по-дълго от три месеца
Честотата на ивфекциите на дихатилните пътища при децата.
По малките деца (1-5 години) 6-8 инфекции годишно, а
по-големите деца (6-12 години) 2-4 инфекци годишно.
Рецидивиращите, но леки вирусни инфекции (напр. простуда и грип) при повечето деца не изискват допълнителен медицински преглед и най- често отзвучават от 5-7 дни. Тук е мястото на онлайн консултирането на майките за правилното поведение в тези случаи. За разлика от възрастните болшинството вирусни инфекции са придружени и от повишена телесна температура.
Колко често боледуват децата?
6-10% от децата до 6 годишна възраст се разболяват в следствие на рецидивиращи респираторни инфекции. Известни са два пика при появата на тези инфекции:
Възраст от 6-12 месеца – детето е „изразходвало“ защитните антитела,
Получени от майката преди раждането и още не е развило напълно своите собственни такива. Особенно деца , които не се кърмят, защото с кърмата майката продължава да предава защитни фактори на детето си .
В АМ това липсва и не може да бъде предадено на детето.
При първия контакт на детето с други деца (детска градина, училище), висока степен на излагане на различни инфекции , засегнали другите деца.
Децата от 2-5 години развиват постепенно имунитета си, като около 5 годишна възраст , той става като този при възрастните. В този период се развиват и имунните органи като тонзилите и аденоидната тонзила.Понякога се уголемяват прекомерно, но след петата година от живота на детето търпят обратно развитие.
Затова: НЕ БЪРЗАЙТЕ ДА МАХАТЕ СЛИВИЦИТЕ!
Как функционира имунната система?
Важна част от имунната система са имунните клетки , които се намират в кръвта и се наричат бели кръвни телца или левкоцити.Левкоцитите не циркуират само в кръвта , но и в целия организъм и навлизат в тъканите и органите на имунната система например: лимфни възли, далак , сливици, тимус. Имунните клетки ефективно разпознават и унищажават бактерии, вируси, паразити и гъбички проникващи в организма. Това е начина по който нашата имунна система ни пази от инфекции.
Какво можем да предотвратим инфекциите?
За съжаление не е възможно напълно да се предпазим от инфекции.Рано или късно всяко дете бива засегнато от тях.Разбира се една вирусна инфекция, която причинява само леки неразположения при по-големите деца, може да доведе до усложнения при новородени и бебета.
Най-добрите профилактични мерки са прости, но особенно ефикасни, когато инфекциите зачестяват есен-зима/чрез:
– избягване на пространства на закрито с много хора (търговски центрове , закрити детски центрове, посещения на болни хора…);
– миене на ръцете;
– балансирано хранене ,обилни количества сезонни плодове и зеленчуци;
– движение на открито.
Кога е необходимо да посетите лекар:
– температурата продължава повече от 5 дни;
– детето е бледо, кожата му е с пепеляво сив или синкав отенък;
– детето реагира по-вяло;
– детето проявява признаци на затруднена дихателна дейност – дишане с ноздрите, коремно дишане, хлътване на междуребрените мускули, или учестено дишане, 6-12 месеца: повече от 50 вдишвания мин , над 1 година: ПОВЕЧЕ ОТ 40 ВДИШВАНИЯ ЗА МИНУТА;
– детето стене;
– детето отказва да се храни и пи, уринира по-рядко, има сухи лигавици;
– детето е с подути стави или крайници;
– детето е с кожно раздразнение, което не изчезва при натиск (петехия);
Новородените и бебетата до 6 месемна възраст имат все още незряла имунна система. Ето защо е задължително да се посети педиатър , ако детето поддържа температера над 39 градуса или проявява някой от по – горе описаните признаци.
Избор на подхозящ продукт за повишаване на имунитета
Аз препоръчвам Defendyl.
Той се препоръчва за:
– профилактична употреба за повишаване на имунитета:
– в случай на по- голямо излагане на инфекции.например през сезона на грипа и настинките, при деца с чести настинки, деца посещаващи детски градини и училища, в контакт със заразени лица/
– в случай на отслабена ичунна система/ напр. умственно натоварване, физическо натоварване, липса на сън, неправилно хранене, след операция, по време на възстановяване от заболяване, при прием на АБ
При първите признаци на неразположение, като симптом на настъпваща настинка.
Първите признаци на настинка имат индивидуално естество и могат да се появят като втрисане, кихане, главоболие и други подобни.
Ако имате нужда от помощ при подобни ситуации се доверете на квалифизиран специалест педиатър ,чрез използване на мобилното приложение Healee и код 562138.