Психиатрите: физическа активност вместо антидепресанти
Физическа активност вместо антидепресанти – това препоръчват изследователите от Медицинския център на университета във Вермонт като основен метод за болнично лечение на редица психични разстройства и разстройства на настроението (от тревожност и депресия до шизофрения, суицидалност и остри психотични епизоди).

Според резултатите от проучване, публикувано в Global Advances in Health and Medicine, упражненията са толкова ефективни за облекчаване на симптомите, че може да намали времето, прекарано в болница и да намали зависимостта от психотропните лекарства.
„Общото положение на медицината е, че първо се лекувате с основния проблем, а физическата активност никога не е била разглеждана като възможност за лечение в критични ситуации. Сега, когато знаем, че това е толкова ефективно, то може да стане толкова фундаментално, колкото фармакологичната намеса,“ коментира ръководителят на проучването Дейвид Томаси (David Tomasi) .
Практикуващите в стационарните психиатрични институции обикновено облекчават психотропните лекарства за облекчаване на симптоми като гняв, тревожност и депресия. Те разчитат на класически психотерапевтични и фармакологични схеми на лечение за психиатрични симптоми, които се наблюдават, за да се определи кога пациентът е готов за освобождаване.
Проучването, което е продължило 12 месеца, включва 100 пациенти от психиатричното отделение на Медицинския център във Върмонтския университет, където специално за тях е построена фитнес зала. Под ръководството на изследователите 60-минутни структурирани програми за тренировки бяха включени в плановете за лечение, а храненето беше разработено. За да се оцени ефекта от упражненията върху психиатричните симптоми, психотерапевтите изследват пациентите за тяхното настроение, самочувствие и самооценка както преди, така и след тренировка.
Пациентите съобщават за понижен гняв, тревожност и депресия, повишено самочувствие и общо подобрение на настроението. Изследователите са установили, че средно 95% от пациентите са съобщили за подобрено настроение след извършване на структурирани упражнения, а 63% от тях са казали, че са „щастливи“ или „много щастливи“. В 92% от случаите пациентите са доволни от това как се чувстват телата им след извършване на структурирани упражнения.
„Фантазията на тези резултати се крие във факта, че ако сте в психотично състояние, вие сте ограничени до това, което можете да направите по време на терапевтични разговори или психотерапия. В това състояние е трудно да се получи правилното послание чрез терапевтични разговори, докато с помощта на упражнения можете да използвате тялото си и не просто да разчитате на емоционална интелигентност“, пояснява още Давид Томаси.
Според изследователите, приоритет е въвеждането на по-естествени стратегии за лечение на разстройства на настроението, тревожност и депресия. Те се надяват, че всяка психиатрична институция ще включи интегрираща терапия (по-специално, физически упражнения) като основен ресурс за психофизичното благосъстояние на своите пациенти.
1 Отговор
[…] […]