Финансова дисциплина и отчетност – гаранция за добро управление на държавните и общински болници
Публичните лечебни заведения – държавни и общински болници и комплексните онкологични центрове трябва всеко тримесичие да извършват анализ на просрочените задължения, конкретизирайки и мерки за погасяването им по приоритети, с цел да се гарантира изплащането на трудовите възнаграждения и недопускане на увеличаване на просрочените задължения. Това е предвидено в проекта на проект на Наредба за утвърждаване на стандарти за финансова дейност, прилагани от държавните и общинските лечебни заведения за болнична помощ и комплексните онкологични центрове, публикуван на сайта на Министерството на здравеопазването (МЗ).
Според проекта посочените лечебни заведения ще трябва да утвърдят и да прилагат вътрешни правила за управление на задълженията, за удовлетворяване на кредиторите и за действия по предотвратяване предприемането на обезпечителни мерки срещу лечебното заведение.
„Очакваните резултати от прилагането на Наредбата са свързани с повишаване на финансовата дисциплина, планиране на финансовите ресурси, оптимизиране на разходите, предотвратяване на невъзможността за обслужване на просрочени и текущи задължения или достигане на свръхзадлъжнялост на държавните и общинските лечебни заведения за болнична помощ и комплексни онкологични центрове, чрез въвеждането на единни принципи и правила за финансово управление“, пише в мотивите към проекта. Прилагането на Наредбата се очаква да доведе до устойчиво стабилизиране на финансовото състояние на лечебните заведения.
В мотивите министърът дава за пример резултата от въвеждането на стандарта за финансово управление от месец май 2018 г. в държавните лечебни заведения за болнична помощ. „Налице е овладяване на негативната тенденция за ръст на просрочените задължения. По предварителни данни от годишните финансови отчети за 2018 г. на държавните лечебни заведения с над 50 на сто държавно участие в капитала отчетените просрочени задължения към 31.12.2018 г. са 125,9 млн. лв., при 152,3 млн. лв. за 2017 г. Т. е. намалението на просрочените задължения спрямо предходната 2017 г. е в размер на 26,3 млн. лв. или 17 на сто. Очакванията са през 2019 г. тази тенденция да продължи и просрочените задължения на лечебните заведения за болнична помощ с над 50 на сто държавно участие в капитала да бъдат редуцирани с до 25 на сто спрямо отчетените за 2018 г. Просрочените задължения на общинските лечебни заведения за болнична помощ към 31.12.2018 г. по предварителни данни са в размер на 35,1 млн. лв., при отчетени за 2017 г. просрочени задължения от 43,2 млн. лв. Т. е. намалението на просрочените задължения е 8,1 млн. лв. или 19 на сто“, информира МЗ, цитирайки министър Ананиев.