Всеотдайност към професията е пътят към титлата „Доктор на годината“
– Доц. д-р Хубчев, преди дни получихте престижната награда „Доктор на годината“ в Националните медицински награди. Очаквано ли беше това високо признание?
– Не очаквах наградата и за мен е огромна чест, че я получих. Приемам я като признание за това, което съм направил в моя почти 40-годишен професионален път, както и като отговорност за следващите години. Благодаря на Български лекарски съюз, които ме номинираха, благодаря и на журито, което в крайна сметка избра мен за високото отличие. Но нека не забравяме, че в България има стотици отлични лекари, които заслужават тази награда.
– Как се стига до „Доктор на годината“?
– С много труд и всеотдайност към професията. Тя винаги е на първо място, а всички други ангажименти остават на заден план. Когато пациент има нужда от теб, трябва да се отзовеш, независимо дали е ден или нощ, на какво разстояние от теб е пациентът, колко си изморен. Нито времето, нито умората,нито разстоянието,нито личните проблеми могат да се поставят преди нуждите на пациентите. Това е професията на лекаря. Има, разбира се, и критерии като стаж, опит, развитие през годините. Ако аз трябва да оценя даден лекар, първо ще видя дали има достатъчно дълъг стаж. Медицината е „късна реинвестиция“, особено в оперативните специалности, където не е достатъчно да знаеш, а трябва и да можеш. Уменията се постигат с натрупването на опит. Да владееш една операция не значи да си я направил един- два- пет- десет пъти. Трябва да я направиш 50- 100 пъти, за да имаш самочувствието, че я владееш. И това го казвам от личен опит. Другото, което е много важно, е непрекъснато да осъвременяваш знанията и уменията си, което включва специализации в чужбина и във водещи болници в България. Третото, което за мен е много важно, е поливалентността в дадена специалност. Например, в акушерството и гинекологията това е да владееш не само акушерството, но и онкогинекологията, тазовата хирургия, урогинекология, лапаро- ендоскопската и хистеро- резектоскопска хирургия, стерилитет и ендокринология. С една дума- дойде ли жена с проблем, да можеш да помогнеш, а не да я отпратиш.
– Вече втори месец сте началник на отделението по акушерство и гинекология в университетска болница „Дева Мария“, какви са впечатленията Ви?
– Да, втори месец съм началник на отделението, но вече почти 10 години съм в болницата като методичен ръководител и гостуващ акушер-гинеколог. Мога да кажа, че подробно познавам както колегите от отделението, така и колегите от другите специалности, начинът на работа тук, апаратурата, целите на ръководството. Това ми помогна в много голяма степен и смятам, че поемането на отделението мина плавно, без излишни трусове. Колегите са трудолюбиви, готови са да се развиват и това ще бъде основната ни цел от тук нататък- да развиваме отделението по акушерство и гинекология.
– Какво ще се случи в отделението в следващите месеци?
– Както казах, отделението ще бъде развито напълно. Истината е, че дори и в момента то работи на пълен капацитет, но целта ни е да почнем да поемаме все по-сериозни случаи. Рутинно започваме да се занимаваме с онкогинекологията, за да затворим цикъла заедно с отделението по медицинска онкология. Започваме ежемесечни колегиуми с младите лекари, като всеки от тях ще подготвя презентация по дадена тема. Заедно ще разглеждаме по-сериозните случаи и така ще предаваме опита си и на теория, и на практика в операционните зали. Апаратурата, с която разполагаме, е съвременна, с нея се работи рутинно и това е в огромен плюс за лекарите, които искат да се развиват. Започахме да привличаме и лекари от други болници, доказани специалисти, с които екипът на нашето отделение ще става все по-добър. Младите колеги, които искат да се развиват научно, ще имат възможност да бъдат зачислени за докторантури. Съвсем скоро ще получим и най-високото, трето ниво на компетентност на отделението и то ще се превърне в Клиника. Имам амбициозен план за отделението, което оглавявам, а титлата „Доктор на годината“ прави ангажиментът по реализирането му още по-сериозен.