В печата днес: неконвенциална медицина, съмнителни болнични, медицински оскари

Районните здравни инспекции да засилят контрола на кабинетите по неконвенционална медицина, настояват от Българската медицинска хомеопатична организация, пише в-к „Дума“, в интервю с деканът на Фармацевтичния факултет и ръководител на Катедрата по фармакология и лекарствена токсикология към МУ в Пловдив проф. Людмил Пейчев. Според него клиничните хомеопати настояват да бъде регламентирано и обучението по този лечебен метод и ако хомеопат няма медицинско образование, да няма право да практикува. Медиците настояват и за промяна в Закона за здравето, с която да се въведе задължително обучение по практикуването на неконвенционални методи. Обучението по хомеопатия и в момента се предлага от медицинските университети у нас. Медиците настояват на европейско ниво законодателството да бъде уеднаквено. В новите страни членки като България и Румъния не е разрешено да се практикува хомеопатия, ако човек не е завършил медицина, но във Франция, Германия, Австрия не е така и дори хомеопати немедици имат право да обучават медици. У нас над 2400 лекари са обучени като хомеопати, над 800 членуват в БМХО, поясни д-р Петко Загорчев, председател на УС на организацията.
„Българските лекари са обезпокоени, че въпреки чл. 166 от Закона за здравето немедицински лица продължават да упражняват този лечебен метод“, пише още всекидневникът и допълва, че „в момента у нас обучението по хомеопатия като следдипломна квалификация се провежда само в медицинските университети – 1 година е за лекари и 2 години за магистър дентален специалист.“
В-к „Сега“ – НОИ отчита увеличение на болничните около майските празници. „Това обезпокои осигурителния институт, който смята, че има съмнителни отпуски по болест. Между Беликден и Георьовден (24 април – 6 май) имаше 8 почивни дни и три работни дни и точно за трите работни дни има увеличение на отсъствията от работа поради заболяване.“ „Сред районите – първенци с най-много обезщетения за 2018 г. се нареждат София-град – 189 576 704 лв; Пловдив – 52 437 791 лв; Варна – 30 618 014 лв; Ст. Загора – 29 419 946 лв.
Медицински „Оскари“ за УНИ Хоспитал – Панагюрище, пише в-к „Монитор“. „С две награди – „Медицински инвестиции“ и „Специална награда на пациентите“ за д-р Захари Захариев, началник на отделението по лъчелечение, бе отличен екипът на МБАЛ „Уни Хоспитал“ в петото издание на Националните медицински награди `2019“, пише вестникът.