Увеличават заплати и клинични пътеки в педиатрията

От 1 юни ще се увеличат цените на всички клинични пътеки за деца, като те ще бъдат отделени от тези за възрастните в пакет „Педиатрия“. Това каза председателят на БЛС д-р Иван Маджаров след среща в НЗОК с министъра на здравеопазването Кирил Ананиев и шефа на НЗОК д-р Дечо Дечев.
„Не можем да кажем точна цифра, защото ще има двойно финансиране – веднъж от резерва на Касата, който Надзорния съвет ще освободи и втори път – от Министерството на здравеопазването през Наредба 3“, каза министър Ананиев и уточни, че предстои изчисляване на стойностите на пътеките. Министът Ананиев специално подчерта, че по-голямата част от това увеличение би трябвало да е за ръст в заплатите на персонала.
„Увеличение трябва да има и на КП, които се работят предимно в общинските болници. Те са свързани с остър и хроничен пиелонефрит, хронична сърдечна недостатъчност, ритъмни нарушения, както и някои пътеки от токсикологията„, добави от своя страна д-р Иван Маджаров, председател на БЛС. Според него в момента се създава съвсем нова политика в областта на здравеопазването, пулмологията и педиатрията, като те ще бъдат изведени като приоритет.
Що се отнася до искането да се въведе потребителска такса за преглед на дете, която да се поеме от държавата, д-р Маджаров заяви:. „Редно е ние, заедно с държавата, да намерим механизъм, по който педиатрите да се чувстват оценени и да нямат усещането, че за тяхна сметка се правят социални политики“.
След срещата министър Кирил Ананиев поясни, че акцентът се слага на педиатричните и пулмологичните пътеки, но това не означава, че няма да има увеличение и на цените на други пътеки.