Д-р Кокалов: Проблемът със заплатите в общинските болници е лошото разпределение на приходите
„Проблемът е в общинските болници и някои по-малки други, в които заради лошо разпределение и малкото им приходи, се получава това. Трябва да мислим обаче как тези пари ще доведат до по-голямо качество“.
Това каза членът на надзорния съвет на НЗОК д-р Иван Кокалов пред БНТ по повод очакваните увеличения на цените на някои клинични пътеки и дейности и съответно заплатите на медицинските сестри и поясни още:
„Като влязат в пътеките тези средства, една част от тях ще отидат за заплати. И по правила за образуване на работна заплата, трябва да видим как ще стигнат до хората, които също искат това увеличение. В момента има изработен правила от министерството, които ще бъдат гледани в петък, по искане на отрасловия съвет. Това са правила за образуване на работна заплата в държавните и общинските болници. Представителите на Надзора казаха, че ако се вземе това решение за отваряне на резерва, трябва да върви заедно с правилата, за да сме сигурни, че голяма част ще стигне до тези, които имат най-голяма нужда“.
От казаното стана ясно, че 50% от средствата, които влизат по пътеки, трябва да отидат за заплати. „Сега никой не знае колко са. Едно време имаше записано в НРД, че до 40% от средствата по клинични пътеки. Второ – има правила как се разпределя ДМС. За нас там е заровено кучето за увеличаване на началните заплати, за да не става така, че един яде свинско, а други – зеле“, каза д-р Кокалов.
Според него, КТД е този, който разпределя заплатите и съвсем логично те ще са най-високи там, където е най-натоварено – в университетските болници, например. Законно е стартовата заплата при тях да е 950 лв., а в общинските – 900 лв.
1 Отговор
[…] […]