МЗ с наредба за въздушно-капковите инфекции и поведение при лекари с отрицателен протективен имунитет
Министерство на здравеопазването издаде специална наредба за профилактика, диагностика, лечение и контрол на предаваните по въздушно-капков път инфекциозни заболявания, а именно: варицела, епидемичен паротит, коклюш, менингококова болест, инвазивна (менингококов менингит и сепсис), морбили, рубеола, скарлатина.
До създаването на този нормативен документ се стигна, заради нуждата от точни правила за ефективна противоепидемичната работа на институциите. От Министерство на здравеопазването посочват, че заразните болести, предавани по въздушно-капков път са едни от най-честите заболявания, в детската възраст, които водят до заразяване на всички без ваксина срещу тях.
В Наредбата специално е указано как да процедират медицинските специалисти, за да опазят своето здраве при контакт със заразно болни. Ако медицинският специалист е бил в контакт с болен от морбили, той трябва да се изследва серологично за наличие на протективен имунитет срещу морбили. Това се преви ако няма писмени данни за проведена имунизация с два приема ваксина срещу морбили с интервал минимум 28 дни между тях.
При отрицателен резултат за протективен имунитет срещу морбили от серологичното изследване, на медицинския специалист се предлага да бъде ваксиниран с една доза ваксина срещу морбили и се отстранява от работа от 5-ия ден от първия контакт с болен от морбили до 21-ия ден след последния контакт. Проектът на наредба определя и компетентния контролен орган по спазване на заложените изисквания, а именно регионалните здравни инспекции, като орган на държавния здравен контрол