От Националното сдружение на частните болници притеснени от последните решения на правителството в областта на здравеопазването
Националното сдружение на частните болници изразява подкрепа на заявената от ръководството на БЛС позиция по повод на решението на Правителството да субсидира държавните и общински болници с 50 милиона лева. Заедно с това те декларират, че намират за справедливи някои от исканията на специалистите по здравни грижи и търсят отговор от страна на министерството за по-нататъшните му действия.
Пълен текст на декларацията, без редакторска намеса.
Националното сдружение на частните болници с тревога следи нарастващото напрежение и противопоставяне в сферата на здравеопазването през последните седмици. Това пряко рефлектира върху работата ни и неизбежно се отразява негативно на качеството на оказваната медицинска помощ. Макар да не сме съгласни с някои от обявените искания, смятаме, че протеста на медицинските сестри, акушерки, фелдшери и лекарски асистенти, физиотерапевти и рехабилитатори има своите законни основания.
Едновременно с това изразяваме подкрепа и на заявената от ръководството на БЛС позиция по повод на решението на Правителството да отговори на тези искания като субсидира държавните и общински болници с 50 милиона лева. В тази връзка задаваме и следните въпроси към Министър-председателя:
Ако с тази субсидия се увеличат еднократно заплатите на работещите в държавните и общински болници медицински сестри, то какво ще стане със заплатите на хилядите медицински специалисти, работещи в извънболнични или частни лечебни заведения?
Не нарушава ли Правителството Конституцията и законите на страната, като третира нееднакво медицинските специалисти, разпределяйки целево държавни средства само за една група от тях, работещи само в един сектор на здравеопазването и то с определена форма на собственост?
Не се ли нарушават по този начин и европейски директиви, които забраняват държавното подпомагане на търговски дружества?
Финансирането на системата на здравеопазването по сега действащия здравноосигурителен модел у нас се осъществява чрез задължителни здравноосигурителни вноски и средства от държавния бюджет, подробно разписани в ежегодно приемания от Народното събрание Закон за бюджета на НЗОК.
Този Закон и системата на заплащане на медицинските и дентални дейности, произтичаща от ЗЗО и НРД, са основата и източника на заплащането и на труда на медицинските специалисти. Всяка хаотична намеса в тях води само до едно – дискриминация, вътрешно противопоставяне и нестабилност.
Съществуващите днес диспропорции в заплащането на труда на лекарите и медицинските специалисти, което в много случаи може да се определи и като мизерно, не може де се преодолее с подобни еднократни действия. То е следствие от продължилото твърде дълго отсъствие на смислени реформи в системата на здравеопазването.
Ние се включихме активно и с големи надежди в инициираните дискусии за изграждане на нов модел на здравно осигуряване, който да осигури достатъчно средства за функционирането му и правилното им разпределяне, да постави пациента в центъра на системата, да премахне всякакви монополи и осигури условия за стимулиране на честната конкуренция. Това, според нас е и единствено верният път и за постигането на достойно и справедливо заплащане на медицинските специалисти според труда и квалификацията им, а не според това в какъв вид лечебно заведение работят и кой е собственикът.
Вместо това, получихме нови лимити – на средствата, на леглата, на лекарствата, забрана за разкриване на нови болници и структури, на нови дейности и пр. Вместо очакваната реформа Правителството обяви субсидия за общинските болници. А сега – само месец по-късно – субсидия и за медицинските сестри. А утре – субсидия за кого и докога? Това ли е пътят за оздравяване на здравеопазването ни?
Хаотичните действия не решават проблемите, а само ги задълбочават.
Призоваваме Министерски Съвет да спре с бюджетните еквилибристики, а Министерството на здравеопазването да даде път на истинските реформи. Всяко отлагане ще струва скъпо на всеки от нас и на цялото общество.