ЗА ПОЖАРИТЕ, ПРИНЦИПИТЕ, ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО И ОЩЕ НЕЩО
Най-напред искам ясно и категорично да заявя своята подкрепа на исканията за по-високо възнаграждение труда на професионалистите по здравни грижи. Разбираемо и очаквано поведение на неудовлетвореност от дълго продължаващите не добри условията на труд и унизително ниски заплати. Нямаше как да не се случи това.
Протестите обхванаха повечето лечебни заведения и цялата страна пламна. Опитите да се потуши недоволството чрез дистанциране от протестните действия на сестрите, заявено от съсловната им организация, БЛС и синдикатите, само разгоря пламъка на гражданското недоволство. Протестиращите видяха успеха и припознаха поведението на протестиращите майки. За всички е ясно, че управляващите са готови на дребни жестове преди изборите, само за да тушират напражението. Пожарът трябва да бъде ограничен и по възможност потушен.
И решенията им са налице: отпускане от държавния бюджет на 30 милиона за общинските болници и още 50 милиона за по-високи заплати на професионалистите по здравни грижи, в разрез със законите в страната, които не позволяват държавно финансиране на лечебните заведения (ЛЗ) за възнаграждение на персонала, дискриминация по собственост на ЛЗ …
Мислещите хора разбират, че протестиращите отново ще бъдат излъгани. Разбират, че съзнателно са манипулирани и противопоставяни всеки срещу всеки – в този случай, лекари срещу сестри, държавни и общински болници срещу частни, болници срещу лечебни заведения за извънболнична помощ.
Управляващите не искат силни съсловни организации и затова подготвят промени в Закона за съсловните организации. По-лесно ще се справят с около 2000 акушерки, шепа рехабилитатори, отколкото с 50000 професионалисти по здравни грижи. Разцепването на съсловната организация на сестрите, ще последат и лекарите.
Докато не се увеличат приходите, чрез реално остойностяване на медицинските дейности и премахване на грубото лобистко администриране на дейността с недостатъчни регулативни стандарти и болнични бюджети, положителни промени за здравните кадрите няма да има. Важното е да се хвърлят „трохи на рибките“, важното е да няма протести. Промените във финансирането на здравната система, ефективният контрол върху разходите чрез въвеждане на електронно здравеопазване и връзката му с институциите НАП, НОИ, ТЕЛК и други са критично необходими, нетърпящи отлагане.
И така, пожарът на недоволството в здравеопазването ще се разгаря и ще придобива нови измерения. За момента, временно е утихнал, поради решенията на Министерски съвет, погазващи основни принципи в организацията и функционирането на лечебните заведения. Предстои да видим.
Единственият разумен коментар всред всеобщото хаотично и емоционално говорене, и неадекватно поведение на властимащите. Подкрепям.