Уврежданията на слуховия анализатор трябва да се преценяват много внимателно
„Трябва много внимателно да се преценява каква е степента на увреждане на слуховия анализатор, тъй като това може да доведе до трайно намаление на слуха“. Това заяви проф. д-р Спиридон Тодоров, началник на Клиниката по УНГ болести в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ в ефира на БНТ и добави:
„За пик на грипа трудно може да се говори, тъй като респираторните вирусни инфекции са характерни за есенно-зимния сезон, а пролетта вече настъпи. Въпреки това обаче, се наблюдава „опашка“ от вирусни инфекции, които ангажират ушите, носа и гърлото“.
„Най-често засегнати от заболяването са 2-3-годишните деца и възрастните пациенти с хронични заболявания на дихателната и сърдечносъдовата система. Симптомите са висока температура, обща отпадналост, мускулни и ставни болки, болка в гърлото и ушите, намаление на слуха, запушване и секреция от носа.
Според него общопрактикуващите лекари могат да се ориентират в първите ден-два дали тази вирусна инфекция ангажира само средното ухо, или има данни за увреждане и на вътрешното ухо. „Ако има такова увреждане, трябва да се действа сравнително бързо, защото възможностите на медицината за възстановяване на слуха не са безкрайни – най-добре може да се помогне на пациента в първите дни след увреждането. Особено, когато увреждането на слуха е съпроводено с шум, пищене в ушите, това говори за увреждане на вътрешното ухо и трябва да се намеси специалист“, обясни проф. Тодоров.