МЗ предложи правила за състрадателно лечение

Министерството на здравеопазването предложи правила за провеждане на т. нар. състрадателно лечение, при което се използват лекарства, които не са разрешени на територията на страната. Правилата са записани в проект за промени на Наредба 10 на МЗ и са качени на сайта на ведомството за обсъждане. Състрадателното лечение се отнася за пациенти, които са тежко болни и за тях няма подходящи лекарства, регистрирани у нас. Съгласно европейският регламент , те трябва да получат достъп до продукт, за който клиничното проучване е приключило, но все още не е получил разрешение или пък все още изпитването продължава.
„Състрадателната употреба е начин пациенти, които не могат да участват в текущи клинични изпитвания, да получат лечение с иновативен лекарствен продукт в процес на разработка, който може да се окаже животоспасяващ за тях“, пише в мотивите към проекта. И още:
„Чрез регламентирането на състрадателната употреба се цели да се даде възможност на пациентите, които не са включени в клинично изпитване да получат достъп до лечение, когато липсва алтернатива, и лекарственият продукт не е разрешен в друга държава“.
В проектодокумента е обяснено, че пациентите трябва да бъдат информирани от личния си лекар за провеждана терапия, в която могат да се включат. Какви лекарства се изпитват в момента ще може да се види на страницата на Изпълнителната агенция по лекарствата.
Лечението ще се осъществява само в болници и комплексни онкологични центрове, за да могат пациентите да бъдат проследявани от специалисти и да им се гарантира най-високо ниво на компетентност. Задължително ще се иска тяхното писмено съгласие.
От МЗ се аргументират, че ясното посочване на всички дейности, които ще се извършат, е за да се избегнат всякакви опасения за безопасността на лекарствените продукти, които се предлагат.
Медикаментите от т. нар. състрадателно лечение няма да се заплащат от НЗОК, нито от пациентите. Те са за сметка на компаниите, които ги изпитват.