Скандал: Novartis на съд за „стимулиране“ на лекари
Новартис АГ ( Novartis AG) трябва да се изправи срещу съда в САЩ, по обвинение за изплащане на милиони долари на лекари, като стимул за предписване на лекарствата им. Правителството е представило доказателства за „схема за стимулиране на цялата компания“, пише „Reuters“.

Американският окръжен съдия Пол Градепе от Манхатън отхвърли възраженията на швейцарския производител на лекарства, отпадането на някои от основните правителствени доказателства от случая, и постанови, че правителството не е длъжно да доказва пряко споразумение „quid pro quo” между Novartis и лекарите за това, че компанията ще бъде отговорност.
Решението означава, че ако Novartis не докаже противното, компанията ще бъде изправена пред съда.
„Ние сме разочаровани от днешното решение и с нетърпение очакваме да представим нашето становище по време на процеса“, заяви говорителят на Novartis Ерик Алтоф в имейл. „Ние продължаваме да вярваме, че правителството няма достатъчно доказателства в подкрепа на твърденията си.“
Случаят започна през 2011 г. след подаден сигнал от Освалд Билота, бивш търговски представител на Novartis. Такива съдебни дела, заведени по силата на федералния закон за фалшивите искове, позволяват на частни лица да съдят от името на правителството, което може да реши да се намеси.
Американското правителство и щата Ню Йорк се намесиха по случая през 2013 г., като обвиниха Новартис в заплащането на отстъпки на лекарите, за да предпишат няколко от неговите лекарства, включително лекарства за хипертония Lotrel и Valturna и лекарство за диабет Starlix.
Тези „отстъпки“ включваха такси за участие (лекции) на лекари във „фиктивни“ образователни събития. Оказва се, че на един лекар е платено да изнесе семинар в офиса си осем пъти! Компанията също е „стимулирала“ лекарите с пищни почерпки, включително и вечеря от $ 9,750 за трима в японски ресторант, посочва съдебното дело.
„Правителствените програми за медицинско застраховане Medicare и Medicaid бяха таксувани милиони долари от 2002 до 2011 г. за лекарства, предписани от лекари, които взеха рушвети“, се казва в дело, нарушавайки Закона за фалшивите претенции. Правителството търси обезщетение в размер на три пъти по-голям от този, който е бил таксуван за предполагаеми измами.
От Novartis твърдят, че това са законни методи за популяризиране на лекарствата си.
През 2010 г. Novartis се съгласи да плати 422 млн. долара по различни граждански и наказателни обвинения, включително искове за плащане на рушвети на лекарите. Тогава Novartis се призна за виновен, че е сгрешил едно от лекарствата, но не и че е извършил злоупотреба.
През октомври 2015 г. Novartis се съгласи да плати 390 млн. долара за уреждане на претенциите, че е заплащала отстъпки на специализирани аптеки, за да прокара два от дрогата си, без да признае неправомерни действия.
1 Отговор
[…] Скандал: Novartis на съд за „стимулиране“ на лекари […]