Глобалното затопляне и сухото време „изтеглиха“ сенната хрема по-рано

И тази година симптомите на сенна хрема започна да се проявяват по-рано. Причината – сухото време и глобалното затопляне, сподели пред БНТ алергологът акад. д-р Богдан Петрунов.

„Тази година започна по-рано поленовата алергия. Това зависи от метеорологичните условия. Тази година е доста сухо, нямаше валежи и поленът, които се отделя от дърветата и тревите, се разпространява широко в атмосферата и причинява по-рано сенната хрема, наречена още алергичен ринит или, както ние я наричаме, полиноза“, каза той.
При дъждовно време поленът се смива и пада на земята, без да дразни дихателните пътища, но при сухо време той се носи във въздуха.
Акад. Петрунов поясни още, че в момента полинозата е провокирана преди всичко от цъфтежа на дърветата, но през месец май ще се прибавят и полените от тревите.
Оплакванията и симптомите на сенната хрема са типични: риноконюнктивит, сърбеж, дразнене в очите, сълзотечение, кихане, секрет от носа, а в по-напреднали случаи – бронхиална астма с пристъпи на задух и утежнено дишане.
Акад. Петрунов се спря и на т.н. „кръстосана сенсибилизация“ и връзката между сенната хрема и храните. Като пример академикът посочи добре известният в медицинските среди факт, че хора, с алергия към полен от брези, показват кръстосана алергия и към ябълки, моркови, праскови, фъстъци.
Освен фармакологичните средства, за предотвратяването на сенната хрема от значение са и баналните съвети като: да се избягва пребиваване в паркове и градини, а да си стоят у дома. Ако все пак излизат навън, желателно е да е високо в планината, където дърветата не са цъфнали. За дамите е важно редовното измиване на косите и лицето, по които полепват полените.
В същото време стоенето в затворено помещение допринася за развитие на алергии към домашен прах и микрокърлежите – акари, така че най-добре е специалист да прецени кое е най-добро за конкретния пациент.
Ограничаването на употребата на въглехидрати също би допринесло за потискането на някои от алергиите, тъй като сладките храни улесняват алергизирането на организма.
С нарастването на слънчевото греене идва ред и на т.н. „слънчеви алергии“, които не са типични алергии, защото при тях няма имунен механизъм, те са свързани с отделянето на веществото хистамин. Използването на слънцезащитни кремове и антихистаминови препарати са добра предпазна мярка.