Позиция на БЛС: Не на „юмручното право“ спрямо лекарите
Във връзка с поредния случай на агресия на пациент срещу лекар, Български лекарски съюз (БЛС) излезе с официална позиция. Повод е нападението на болен с напреднала фаза на бъбречна недостатъчност, който нападна личния си лекар Д-р Антоанета Николова-Здравкова от 18 ДКЦ в София, недоволен от обяснението, което лекарката му дала.
Ето декларацията на БЛС, публикувана без редакторска намеса:
„Български лекарски съюз изразява своята подкрепа и съпричастност към д-р Антоанета Николова-Здравкова, която на 22 март, докато е изпълнявала професионалните си задължения е била нападната от свой пациент. Нападенията над медицински лица не спират, а зачестилите случаи „юмручно право“ са силно притеснителни.Независимо от трудните условия на работа,в които са поставени всички заети в сектора, всяко едно медицинско лице е избрало професията за свое призвание. Категорично неприемливо е, този който се грижи за здравето на хората и се бори за спасяването на човешки живот, да става заложник на собственото си призвание. Регистрационната форма за избор на ОПЛ е вид договор, в който и двете страни се ангажират с определени задължения.
Лекарят също следва да има правото да прекрати договорената връзка с пациента, особено когато тoзи пациент представлява реална опасност за живота на лекаря.
За това БЛС съюз настоява да бъде създаден работещ механизъм, по който да бъдат защитени в по-голяма степен правата на лекарите и да им бъде дадена възможност те да отписват пациенти с агресивно поведение.
Още през 2017 година по време на Националната си кампания срещу насилието над медици #ПребориГнева, БЛС съюз предложи редица мерки за справяне с агресията, сред които:
Създаване на обратна връзка с ЛЗ и изпращане данни за склонните към насилие пациенти („етикетиране на пациенти-насилници“), с цел повишено внимание при извършване на медицинската услуга.Обсъждане на предложение за нормативни промени, регламентиращи възможността за отказ правото на домашни посещения при пациенти-насилници от лекар.
БЛС настоява за адекватни мерки за превенция и мобилизация на цялото общество в борбата с агресията срещу медицински персонал. Важно е, чрез съвместни действия и единност, да създадем предпоставки за промяна на обществените нагласи в посока на уважение и възвръщане на доверието на хората към всички работещи в системата на здравеопазването. „