ИАТ с призив за донорство

„Трансплантацията е жизнено важна за лечението и качеството на живот на пациенти от всички възрасти, вкл. деца, чието ежедневие изцяло се диктува от увредения орган – черен или бял дроб, бъбреци, сърце, панкреас, тънки черва и очи“, се казва в призивна декларация за подобряване на условията за донорство в Европейския съюз (ЕС), публикувана в сайта на Изпълнителна агенция по трансплантации.
И въпреки, че ЕС предприема редица положителни стъпки за справяне с тази ситуация – с помощта на План за действие, финансиране на проекти и директива за стандартите за качество и безопасност на човешките органи – все още се наблюдават сериозни разминавания между практитките и резултатите в рамките на ЕС.
„Нуждата от органи продължава да надвишава наличните за трансплантация органи във всички страни-членки на ЕС и прогресивно нараства в сравнение с броя реализирани донорски ситуации“, се казва в декларацията.
По информация на ИАТ до 7 март 2019 г., 2 795 души у нас са изразили несъгласие за вземане на органи, тъкани или клетки към 7 март тази година.
Изминалата 2018 г. – е годината с най-малко извършени трансплантации у нас – едва 16. За сравнение през 2015 г. – 19, през 2016 – 17, а през 2017 – 19. Намалял е и броят на бъбречните трансплантации, за които чакат най-много хора – 1039. Те са 25 за миналата година, срещу 40 за 2017 г. Броят на чернодробните трансплантации и през 2017 и през 2018 г. е 13. През миналата година сърдечните трансплантации са 4.
Според лекарите, които се занимават с трансплантации, причината е както в недостатъчната активност на лечебните заведения, в които най-често възникват доборски ситуации, така и в самия закон, който изисква съгласието на близките на потенциалния донор. Според проф. Петър Панчев отпаданетото на условие за съгласие наблизките ще допринесе до подобряване на донорската ситуация у нас. И докато първото може да се преодолее чрез поощряване и насърчаване на лекарите, второто е свързано с редица морални, етични, религиозни и не на последно място юридически пречки.