Специалистите категорични: БГ.Мама е вреден сайт

„Бг.Мама е вреден сайт“ такова е категоричното мнение на проф. д-р Асен Балтов, директор на УМБАЛСМ „Пирогов“ по време на журналистическа пресконференция в Смолян.
На същото мнение е д-р Даниела Дариткова, председател на здравната комисия в парламента, която смята, че отливът от ваксини и антиваксърни движения в голяма степен са резултат от невярна информация, разпространявана по интернет, от сайтове подобни на БГ.Мама.
Според д-р Дариткова отказът от ваксиниране е заради неглижирането на социалните мрежи като източник на информация.
„Години наред те не бяха дооценявани като формиращи мнението. От Министерството на здравеопазването се опитват да променят нагласите чрез целенасочена информация, но твърде късно, за съжаление. Но сега виждам, че YouTube ще има цензура по отношение на антиваксърските прояви, поне така пише, което е стъпка напред. От днес има новина, че дете в Америка е починало от тетанус. И в Испания имаше починало, така че освен морбили, ще се чуе най-вероятно и за други болести в 21-ви век“, заяви д-р Дариткова.
„Антиваксърите са голям проблем за всички, защото това не са хора без култура. Повечето от тях са високо образовани, които са свръх чувствителни или мнителни, че едва ли не ваксината е вредна, натрупва тежки метали в кръвта, детето трябва да се лекува при хомеопати, които никой не знае с какво лекуват“, коментира д-р Балтов.
Според неврохирурга проф. д-р Николай Габровски достъпът до информация в наше време е значително по-голям и улеснен, но важно е хората да се информират от достоверни източници. Много често непълната или неточна информация съсздава лъжливи убеждения с тежки последствия. „Добре е хората да бъдат информирани, да четат преди да отидат на лекар, но само за да участват в по-пълноценна консултация, да бъдат подготвени със своите въпроси и мнение. Все още интернет не е заменил лекарите, нито медицинската професия. Мисля, че и скоро няма да се случи. Колкото и да четем, колкото и да се информираме, не можем да компенсираме десетките години, в които специалистите са положили усилия да се образоват“, коментира още проф. Габровски.