Още две научно обосновани причини за отказ от пушенето

Резултатите от две нови американски проучвания, включващи 10 895 пациенти, увеличават броя на причините за отказ от цигарите. И двете научни статии бяха представени на срещата на Американската сърдечна асоциация (American Heart Association).
В проучване на асоциацията за спиране на тютюнопушенето, промени в теглото и риска от смърт от сърдечно-съдови заболявания при хора с диабет, авторите са анализирали информация от две научни статии и са стигнали до заключението, че наднорменото тегло и затлъстяването са рискови фактори за диабета, а диабетът и тютюнопушенето са основни рискови фактори за сърдечни пристъпи, инсулти и други сърдечно-съдови заболявания.
Учените са открили, че ползите от отказването от тютюнопушенето при хора с диабет далеч надхвърлят негативните ефекти от увеличаването на теглото, въпреки че увеличаването на теглото е рисков фактор за сърдечно-съдови заболявания. В сравнение с хората с диабет, които продължават да пушат, рискът от инфаркт, инсулт и други сърдечно-съдови заболявания не се увеличава в сравнение с тези, които са оставили цигарите наскоро и са качили до 5 кг тегло. За тези, които наскоро са се отказали от пушенето (преди по-малко от 6 години) и не са натрупали тегло, рискът от сърдечно-съдови заболявания е с 34% по-нисък. Рискът е бил с 25% по-нисък сред тези, които са се отказали от тютюнопушенето преди повече от шест години и с 41% при хора с диабет, които никога не са пушили.
„Повишаването на теглото не трябва да бъде пречка за отказване от тютюнопушенето сред диабетиците, а ако се откажат от приемането на някои мерки за предотвратяване на увеличаването на теглото, това допълнително ще увеличи ползите за здравето от отказване“, каза Ганг Лиу (Gang Liu), водещ автор на изследването от Харвардската школа по обществено здраве в Чан в Бостън.
Второто проучване, проведено от учени от Университета Джон Хопкинс, подчертава връзката между тютюнопушенето и когнитивния упадък, т.е. нарушения в паметта и мисловния процес.
Тогава резултатите от онези, които пушат пакет на ден в продължение на 25 години, бяха сравнени с резултатите на хора, които никога не са пушили. В резултат на това учените са открили, че вредното въздействие на тютюна върху когнитивните способности на пушачите е два пъти по-голямо от предходното изследване.