Майчиното мляко като източник на микроорганизми за бебето
Микробиомите на кърмата съдържат гъбички, показват резултатите от проучване, публикувано в Applied and Environmental Microbiology. Някои гъбички (заедно с бактерии, които се срещат и в майчиното мляко в многобройни предишни изследвания) се оказват пробиотично важни за здравето на бебетата.
След като преди това са установили наличието на гъби в майчиното мляко на испански майки, изследователите са взели проби от майчиното мляко от майки от Финландия, Китай и Южна Африка. Най-често срещани са гъби от рода Malassezia и Davidiella, както и Sistotrema и Penicillium в майчиното мляко от всички страни.

Maria Carmen Collado
„Нашето проучване показва наличието на дрожди и други гъби в майчиното мляко на здрави майки, потвърждавайки хипотезата, че майчиното мляко е важен източник на микроорганизми за нарастващото бебе“, заяви водещият изследовател Мария Кармен Коладо (Maria Carmen Collado) , старши изследовател в
(Institute of Agrochemistry and Food Technology, National Research Council), Валенсия, Испания.
Гъбична ДНК е намерена в повече от 70% испанките и южноафриканките, в 45% от китайките и в 35% от финландките, Затова, въпреки сходствата, „нашите констатации потвърждават потенциалното влияние на факторите на околната среда, по-специално на географското местоположение, върху видовете дрожди и гъби, които съставляват микобите на кърмата“, казва д-р Коладо.
Изследователите също така сравняват микобиомата на майчиното мляко с майките, които раждат вагинално и тези с цезарово сечение. Някои гъби (от рода Cryptococcus) са по-често срещани сред пробите от майки, които раждат вагинално, но като цяло начинът на труд не играе особена роля.
Изследователите не са идентифицирали източници на кърма микобиома, но е известно, че Malassezia се среща около мастните жлези, Davidiella – във вагината, и Saccharomyces – една от най-честите гъбички в червата. Според учените, наличието на жизнеспособни гъбични клетки в майчиното мляко предполага способността му да влияе върху развитието на микобиота при кърмачета.
„В момента някои видове дрожди се използват като потенциални пробиотици за подобряване на здравето на бебетата. Най-често срещаната е Saccharomyces boulardii. Нашето проучване идентифицира повече видове гъби, които потенциално могат да бъдат от полза за човешкото здраве, и способността да се изолират подходящи щамове от кърмата. Сега тези потенциални ползи трябва да бъдат проучени подробно“,каза Мария Кармен Коладо.