Мая Манолова подкрепи исканията на медицинските сестри
На 25 март продължаваме с протестите. Ще изкараме и палатки, ако се налага. Това каза Мая Илиева, организатор на протеста на медицинските специалисти във Фейсбук, по време на среща с националния омбудсман Мая Манолова.
„Много ще разчитаме на г-жа Манолова да е посредник между управляващите и нас, защото в момента сме сами“, добави Илиева.
„Желаем да имаме независими съсловни организации, заяви Благовеста Костова, представител на Алианса на българските акушерки. Заради липса на всякакъв вид регулация до майките и бебета застават немедицински лица с търговска цел. Жените са объркани – те имат нужда от акушерка до себе си, което Министерството на здравеопазването не е решило законодателно. Затова ще настояваме и с палаткови лагери за промяна на Закона за съсловните организации. Чувстваме се потиснати под една шапка“, посочи Костова.
„Ние – акушeрките, рехабилитаторите и медицинските сестри, сме едно, защото сме еднакво подценени, еднакво зле сме. Нашето министерство не ни обръща внимание. Ние му пишем, протестираме и какво от това? Нищо. Борим се за промяна на Закона за съсловните организации, за да могат 17-те професии в медицината да отстояват интересите си“, заяви Ценка Пантева.
Според Александър Александров, председател на Сдружението на фелдшерите в България, фелдшерите винаги са били за това всяка професия да си има отделна съсловна организация. „“Здравни грижи“ е направление в медицинското обучение – професия „здравни грижи“ няма. От много години ни баламосват с Асоциация по здравни грижи – това е стар социалистически метод за потискане на общественото мнение, на индивидуалния глас – всичко да е в един кюп, в колхоза, структури, които са извън демократичния тип на мислене. Ще отстояваме правата си докрай, докато не постигнем целта си“, подчерта Александров.
Имате моята подкрепа“, каза Мая Манолова и продължи: „Сблъсквали сме в цялата страна с моя екип с десетки случаи на медицински специалисти – сестри, фелдшери, акушерки, които са тотално подценени. Това е ситуацията в 90% от лечебните заведения. Няма как пациентите да получат адекватна здравна грижа при положение, че няма кой да им я предостави. Според медицинските стандарти липсва остойностяване на минималната медицинска грижа, полагана от сестри, акушерки, физиотерапевти, фелдшери. Има регламент, кйто изисква определен брой лекари в съответните отделения по съответните специалности, но изискванията за брой сестри са пожелателни, което означава, че броят медицински сестри и тяхното заплащане са последната грижа на ръководството на съответното лечебно заведение. Според мен трябва да се тръгне от тук и министърът на здравеопазването и шефът на НЗОК би следвало да започнат именно от това – ясен регламент на минималната медицинска грижа, полагана от сестри, акушерки, физиотерапевти, фелдшери и остойностяване. Така по естествен начин ще бъдат увеличени възнагражденията, няма да вземат по 500-600-700 лева“.
„Това наистина са много болезнени проблеми. Загубата на квалифицирани млади хора е в една посока – през Терминал 2, от което страда нацията“, каза още Мая Манолова.
Бъркате рехабилитатор с физиотерапевт! Оправете си статията.
Така се изказа г-жа Ценка Пантева по телевизията. Това е цитат.