Доц. Любомир Киров опровергава статистиката на Евростат за ОПЛ у нас

„Смятам, че информацията не е вярна“, твърди доц. Любомир Киров по повод статистиката на Евростат, според която 52% от българите не са посещавали своя личен лекар в рамките на една година. В интервю за в-к „Монитор“ доц. Киров коментира, че според него това съвсем не е първата статистика на Евростат, която не отговаря на истината.
„Представеният анализ е доста изкривен. Всеки може да си направи извод за достоверност, ако си направи труда да се опре на няколко пункта. Единственият посочен източник за информация е този от Националния статистически институт. Ако наистина там е упоменато същото, означава, че данните на института не са верни. Трябва да се замислим и над това, че нямаш ли точната информация, не можеш и да формираш правилни политики. Например цитираният брой на общопрактикуващите лекари през 2017 г. не е 4500. От 2017 г. до сега те са между 4200 и 4300. Това са данните и на Националната здравноосигурителна каса, която не прави грешки в това отношение, защото им плаща. 200-300 души са значима разлика. Когато цитираният погрешно брой се раздели на брой пациенти, данните се изкривяват.
Според Евростат 1,8 млн. човека са общопрактикуващите лекари в страните-членки на Европейския съюз, коментира доц. Киров и прави следното съждение: „Същевременно населението им е 520 млн. души. Ако ги разделим, се оказва, че един доктор обслужва 519 584 пациенти – абсолютно нереална цифра. Освен това, там се казва, че най-добре осигурената държава с джипита е Португалия. Там се пада по един лекар на 395 души. Ето как, като се сметнат данните, се вижда, че те са поднесени по манипулативен начин и могат да доведат човек до много неверни изводи, ако не се замисли. В същото време, пак по данни на Евростат, в целия ЕС на 300 човека също се пада по един лекар. Всички тези детайли показват колко несъвместима е съобщената ни преди дни статистика“.
Доц. Киров изтъква факта, че средната възраст на личните лекари у нас е около 60 години и за да се промени това, са наложителни редица мерки свързани както със заплащането, така и със специализацията и възможностите за кариерно развитие на младите лекари: „Факт е, че ако не се създадат по-добри условия за специализации на младите колеги, след две-три десетилетия, че дори и по-рано няма да има общопрактикуващи лекари. Всички сме земни хора и не можем да надвием времето и природата. Затова трябва да се дадат по-добри условия за младите“, казва още доц. Киров.