Кардиологът д-р Босев и неговото изобретение за разчитане на ЕКГ
Русенски лекар д-р Христо Босев използва в практиката си уред за разчитане на електрокардиограми, който е създал сам, пише в-к „Монитор“.
Лекарят е работил години наред с него и твърди, че е далеч по-удобен и функционален от широко използваната в кардиологията ЕКГ-линийка, тъй като с едно замерване дава данни за няколко показателя от сърдечната дейност на пациента. Не може да го патентова, защото още през социализма уредът е признат за рационализация, пише изданието.
Според д-р Христо Босев „Всеки кардиолог в работата си трябва да използва линийка и пергел, за да е качествено разчитането на електрокардиограмата. Поне старите кардиолози работеха така. При употребата на ЕКГ-линийката, тя се върти в различни посоки, за да се измерят интервали в елементите на кардиограмата и да се съпоставят с референтните стойности. Това, което аз съм направил в този уред, е да обединя ролята на пергела и на линийката, като използвам принципа на шублера. Така с едно замерване кардиологът получава едновременно данни за няколко показателя“.
Дългогодишният русенски лекар разполага само с един уред, който му изработил преди години приятел фрезист. Него използва в практиката си и до сега. Именно такъв прототип д-р Босев представил навремето в несъществуващия вече Институт за изобретения и рационализации /ИНРА/, преобразуван по-късно в Патентно ведомство. Работата на д-р Босев била оценена високо и моделът му бил признат за рационализация, пише още „Монитор“.