Четири зимни зеленчука – „билка за всяка болка“
Зеленчуци, когато се консумират в зимния сезон осигуряват на организма нужните от минерална и витаминна. И тъй като респираторни заболявания – грип и бронхити, зачестяват се през зимата, важно е да се консумират пресни зеленчуци, които укрепват имунната система, за да се предотвратят тези заболявания.
Спанакът укрепва имунната система

Спанакът е отличен хранителен източник за антиоксидантни съединения като витамин С, витамин Е, бета-каротин и манган. Витамин С в състава си укрепва имунната система и позволява раните бързо да заздравят. Витамин Е е мастноразтворим витамин, който спомага за „разреждането“ на кръвта в тялото и предотвратява образуването на кръвни съсиреци. Благодарение на прекурсора на витамин А – „бета-каротин“, който се съдържа в спанака, той е от особена полза за доброто зрение. Спанакът заздравява костите, поради съдържанието на калций и магнезий. Той играе важна роля в намаляването на противовъзпалителните (неоксантинови и вилоксантинови) процеси. Спанакът е особено полезен за простатата, дебелото черво, стомах, яйчници – мощен антиоксидант и противораково средство.
Внимание! Спанакът трябва да се консумира умерено от хора, страдащи от камъни в бъбреците и жлъчния мехур, поради съдържанието на оксалат в него. Същото се отнася и пациенти с подагра, с повишена пикочна киселина, тъй като съдържа пурин.
Целината понижава холестерола, предпазва сърцето

Целина съдържа голямо количество вит. С и по този начин подпомага имунната система. Благодарение на компонента „фталид” в целина, тя помага за отпускане на мускулите около артериите, като по този начин намалява високото кръвно налягане. Целина има и понижаващ холестерола ефект, също и диуретични свойства – помага за намаляне на отоци по тялото. Благодарение на съдържащия се в целината кумарин помага за очистването на свободните радикали в клетките. Целина е добър защитник срещу рак, загуба на зрението, свързана с възрастта, и сърдечно-съдовите заболявания; хроничната умора и мускулни крампи; безпокойство и нервна раздразнителност и др.

Поради ниските калорийни стойности (около 30 грама на 100 грама), тя е предпочитан зеленчук за тези, които искат да отслабнат. Коренът от целина може да се използва при хранене, докато листата и стъблата могат да се използват в салати.
Броколи намалява болката, подмладява кожата

Броколи са богати на фолиева киселина, витамини А, С и К, желязо, калий, селен, калций и др. Изотиоиоксинатите, съдържащи се в техния състав, предотвратяват размножаването на причиняващите възпаление бактерии поради противовъзпалителния им ефект и намаляват болката. Броколите също допринасят за запазване на здравето на стомашно-чревния тракт – имат защитен ефект срещу всички видове рак, особено рак на белия дроб, стомаха, червата, хранопровода и гърдата; премахват вредните вещества от тялото и играят важна роля за това кожата да изглежда по-млада благодарение на свойствата си против стареене.
Лутеин, зеаксантин и бета-каротин в състава на керевиза определят неговото антиоксидантно действие.
Празът регулира притока на кръв, понижава кръвното налягане

Празът е добър източник на витамини А, С, К и В6, както и богат на хранителни фибри. Благодарение на „флавоноида“, наречен „кемпферол“ в неговия състав, той има протективно действие по отношение на съдовите стени; увеличава производството на нитритен оксид, а с това предотвратява артериосклерозата и спомага за контролиране на високото кръвно налягане. Витамин К, който играе роля в защитата на здравето на костите и регулирането на кръвния поток, също се открива в праза. Празът е богат на антиоксиданти – предпазва организма от свободните радикали и намалява риска от хронични заболявания.

Както във всички тъмнозелени листни зеленчуци, празът е богат на фолиева киселина и е храна, която трябва да бъде предпочитана от тези, които планират бременност или вече са бременни.
1 Отговор
[…] Четири зимни зеленчука – „билка за всяка болка“ […]