Рак на панкреаса – истини и заблуди

Предупреден означава въоръжен!
Това правило е особено важно, когато става въпрос за здраве. Според СЗО повишаването на осведомеността за рака, неговите причини и методи за превенция и лечение е мощен превантивен фактор и ключов елемент в стратегията срещу рака. Днес обаче около всяка болест има много погрешни схващания и митове. За погрешните схващания около един от най-агресивните ракови заболявания – рак на панкреаса – казва изследователят на катедрата по клинична фармакология и химиотерапия към ФГБУ «НМИЦ онкологии им. Н.Н. Блохина», Москва, Иля Покатаев.
Ракът на панкреаса е много рядко заболяване, така че не е особено опасно.
Всъщност ракът на това място не е много често срещан. Въпреки това, честотата на рак на простатата се увеличава всяка година, а днес, сред руснаците, се откриват около 18 хиляди нови случая годишно. В същото време тези статистически данни са много разочароващи: ракът на простатата заема едно от първите места в смъртността при онкологичните заболявания в Русия. Всеки може да бъде изложен на риск за РПА и този риск се увеличава с възрастта – най-често заболяването се диагностицира при пациенти над 60-70 години. Колкото повече хора живеят до тази възраст, толкова по-голям е рискът и колкото повече регистрираме случаите на неговото възникване.
В допълнение, ракът на панкреаса е по-често диагностициран при мъжете. Стандартизираните възрастови случаи на рак на панкреаса са 9,14 при мъжете и 5,16 при жените на 100 хил. От населението. В същото време, нарастването на заболеваемостта през последните 10 години е по-високо сред жените: при мъжете този показател е 9.39%, при жените – 14.95%.
Рискът от развитие на рак на панкреаса е невъзможно да се предвиди
Точните причини за рак на панкреаса, както и много други видове рак, не са известни, но лекарите отбелязват няколко рискови фактора. Основната е наследствена предразположеност. При 10% от пациентите с рак на панкреаса развитието на заболяването се свързва с наличието на известни наследствени синдроми. Най-разпространени са синдромът на Peutz-Jeghers, синдром на Lynch и синдромът на наследяване на рак на гърдата и на яйчниците, свързан с мутациите на BRCA. А също и синдромът на фамилния рак на панкреаса, когато генът, причиняващ развитието на този вид рак, не е идентифициран, но е известно, че поне двама близки роднини, например баща или брат, са имали рак на панкреаса.
Пациентите, които попадат в рисковата група, трябва да бъдат наблюдавани от 40-50 годишна възраст и редовно диагностицирани с КТ, ЯМР и ендоскопски ултразвук. Това ще спомогне за увеличаване на вероятността за откриване на болестта в ранните му стадии. Именно този вид скрининг се предлага в развитите страни, но, за съжаление, все още не е разработен в Русия.

Wikimedia Commons
Останалите вторични рискови фактори включват диабет, лошо хранене, тютюнопушене, наличие на хроничен панкреатит, затлъстяване, ниска физическа активност. Но тяхната стойност е много по-малка, отколкото при наследствени синдроми, допринасящи за развитието на рак на панкреаса. Отделно е възможно да се посочи фактор, свързан с нашата страна – липса на витамин D, т.е. недостатъчна слънчева инсолация на руснаците. Според някои съобщения, хората, изложени на по-малко излагане на слънце, имат риск от рак на панкреаса 8 пъти по-висок от този на хората, които живеят в южните страни.
Симптомите на рак на панкреаса са лесни за разпознаване.
За съжаление не. Доста е трудно да се диагностицира рак на панкреаса своевременно: болестта може да бъде асимптоматична до етап IV, когато настъпят метастази. В ранен стадий, болестта най-често се открива случайно, например, когато възникване на възлова точка в панкреаса се открие случайно на ЯМР или КТ. В други случаи пациентите отиват при лекаря вече с жълтеница, ако туморът се е разпространил в жлъчните пътища. В този момент те говорят за общ онкологичен процес. Ето защо е важно да се обърне внимание на някои неща, с изключение на появяващия се болка синдром: това е нарушение на храносмилателната система, повишаване на кръвната захар, както и несвързани загуба на тегло. Тези симптоми могат да показват увреждане на панкреаса.
Основното проучване за потвърждаване на диагнозата на рак на панкреаса е биопсия. Без потвърждение на диагнозата, лечението не се предписва. Когато няма съмнение за туморния процес съгласно CT или MRI, при условие че няма метастази и способността да се извърши радикална операция, лечението под формата на отстраняване на тумора започва без биопсия. По-нататъшно лечение е възможно след хистологията на отстранения материал за операцията.
По отношение на изследването на пациенти със съмнение за тумор на панкреаса, рентгенография на гръдния кош, ултразвук, КТ или ЯМР на коремните органи, има гастродуоденоскопия и серия от кръвни изследвания.
Основната причина за рак на панкреаса е недохранването.
Лоши навици, по-специално злоупотреба с алкохол, както и грешки в диетата, когато мастните и пикантни храни преобладават в диетата, не допринасят за здравето на панкреаса. Но, въпреки това, тяхната стойност е много по-малка, отколкото при наследствени синдроми, допринасящи за развитието на рак на тази локализация.
Но за да се предотврати повторение след края на лечението, е важно да се възстанови стомашно-чревния тракт: пациентите трябва да ядат адекватно, да се възстановят от операцията и да се върнат към нормалното си тегло. Като поддържаща терапия пациентите могат да приемат панкреатични ензими и лекарства, които да стимулират подвижността на GI. Но някои алтернативни методи, т.нар. Медицински пост или вегетарианство, най-често причиняват вреда. Ако пациентът развие рецидив на заболяването, което се случва често, неговият хранителен статус, или хранителен статус, играе ключова роля в планирането на лечението. При пациенти с тежък хранителен дефицит често пълното лечение става невъзможно. Ето защо ние не препоръчваме да се придържаме към строги диети, а по-скоро да оптимизираме диетата си,
Лечението на метастатичен рак на панкреаса няма смисъл
Разбира се, прогнозата на заболяването зависи от етапа, на който е поставена диагнозата. Ако е възможно да се извърши операция на ранен етап и да се осъществи пълният обем на следоперативната химиотерапия, то според европейските данни петгодишната преживяемост достига 30%. През последните няколко години тези цифри се подобриха. В Русия процентът на оцеляване е по-нисък, но ние виждаме тенденция да го увеличаваме. За съжаление, ако заболяването се открие на по-късен етап и вече не може да бъде излекувано, тогава законопроектът продължава месеци.
Изборът на терапия на рак на панкреаса зависи от етапа на заболяването. Основното лечение за локално напреднал и метастатичен рак на простатата е химиотерапия. Ако процесът е в първия и втория етап, лечението, като правило, започва с извършване на радикална операция, която трябва да бъде допълнена с профилактична следоперативна химиотерапия. Ако говорим за по-често срещан процес, когато туморът включва големи съдове, преминаващи в тази зона, лечението започва в така наречения индукционен етап, който включва химиотерапия и понякога лъчева терапия, за да се намали размера на тумора и да се направи операция възможна. На четвъртия етап, когато се открият отдалечени метастази в черния дроб и белите дробове, се извършва само химиотерапия.
Освен това постепенно се подобряват методите на системната терапия, които допринасят за увеличаване на продължителността на живота на пациентите.