Дежурен прокурор, физическа охрана и паник-бутони ще пазят медиците

Във връзка със зачестилите случаи на посегателства над медицински работници, още през 2017 г. МЗ проведе работна среща между главния прокурор, министъра на вътрешните работи и министъра на здравеопазването, директори на лечебни заведения в София и на ЦСМП-София. На срещата бе постигната договореност във всяка районна прокуратура да има дежурен прокурор, който да отговаря за посегателствата над медици, както и за предприемане на конкретни мерки за незабавна реакция от страна на прокуратурата в случаите на извършени престъпления срещу медицински специалисти при изпълнение на служебните им задължения, каза днес в парламента министърът на здравеопазването Кирил Ананиев.
Предприетите мерки от институциите включват също създаване на механизъм за незабавно оповестяване от страна на ръководителите на лечебни заведения за извършването на такива престъпления и незабавни действия от страна на органите на полицията и районната прокуратура; ускорено осигуряване от страна на лечебните заведения на изискваните от тях доказателствени материали в хода на разследването; приоритетно разследване на такива престъпления и др. В изпълнение на заповедите са проведени срещи по места, извършени са проверки на сигурността и охраната в лечебните заведения, дадени са предписания за осигуряване на видеонаблюдение, поставяне на решетки и др.
Министерство на здравеопазването е предприело като мярка и осигуряването на физическа охрана, видеокамери и паник-бутони в центровете за спешна медицинска помощ и техните филиали, като за целта ще бъде направен анализ на нуждите на всеки център относно необходимия брой камери и подходящите места, на които да бъдат монтирани. По този начин при проява на агресия разследващите ще могат да използват видеозаписите за по-бързо разкриване на престъпленията.
По данни на Министерство на здравеопазването от началото на тази година са регистрирани 114 случая на вербална и 8 на физическа агресия в центровете за спешна медицинска помощ, а в лечебните заведения са регистрирани близо 227 случая на вербална и 34 на физическа агресия.
По данни на прокуратурата през 2014 г. са образувани 5 досъдебни производства за посегателство срещу медицински специалисти по време на работа и са осъдени 4 души, от които 1 ефективно, 1 условно, 1 на пробация и 1 е глобен. През 2015 г. са образувани 4 досъдебни производства, осъден е 1 човек да плати глоба. През 2016 г. са образувани 2 досъдебни производства, осъдени са 4 души, от които двама условно и двама са глобени. По данни на Българския лекарски съюз, новообразуваните производства за проявена агресия спрямо медицински лица за 2017 г. са 37, а за 2018 г. – 26, като две от тях са с ефективна присъда.