Ще изчезне ли ракът на маточната шийка?
До края на този век, в повечето страни, ракът на маточната шийка може да престане да бъде сериозна заплаха за общественото здраве и вероятно, ще бъде ликвидиран в световен мащаб. За да стане това реалност, е необходимо увеличаване на покритието с ваксини срещу човешкия папиломен вирус (HPV) и скрининг за рак на маточната шийка в световен мащаб.
Група австралийски учени от Cancer Council NSW изчислиха как увеличените превантивни мерки могат да допринесат за елиминирането на рака на маточната шийка до 2100 година. Резултатите са публикувани в Lancet Oncology .
__________________________________________________________________________________________________
Ракът на маточната шийка е четвъртият най-често срещан злокачествен тумор и четвъртата най-важна причина за смъртността от рак сред жените. Около 70% от случаите на болестта и 90% от тях са в развиващите се страни. Причината за повече от 90% от случаите е HPV.
____________________________________________________________________________________________________
Официално прагът за говорене за елиминиране (изчезване в определен регион) на рак на маточната шийка не е установен днес. Но учените показват, че бързите и координирани действия за борба с болестта могат да го направят много рядко (шест нови случая на 100 000 жени годишно) или изключително редки (четири нови случая на 100 000 жени годишно).
Ваксинацията и скринингът за рак на маточната шийка се използват широко в повечето страни с висок доход , но тяхната наличност е ниска или е с нула в страните с нисък и среден доход (LISS). До 2014 г. в развитите страни 30% от момичетата и момичетата 10–20 години са ваксинирани за HPV, за по-слабо развитите региони – 3%. Учените очакват, че ако тези тенденции продължат, от 2020 г. до 2069 г., ще бъдат диагностицирани 44,4 милиона случаи на рак на маточната шийка, като през този период честотата може да се увеличи от 600 000 на 1,3 милиона случаи годишно. Повечето ще бъдат в страни със среден и нисък индекс на човешко развитие(ИЧР).
Проучването разглежда два сценария. Първият е бърз: целият свят ще предприеме необходимите мерки до 2020 г. Ако до този момент глобалният обхват на ваксинация се увеличи до 80-100%, до 2069 г. може да се предотврати 6.7-7.7 млн. Случая на болестта, но половината от тях ще се появят след 2060 г.
Авторите обясняват защо ваксинацията сама по себе си не е достатъчна, за да се постигне бърз ефект:
„Ако можете бързо да постигнете висока степен на ваксиниране, тази мярка ще повлияе значително на честотата след 3-4 десетилетия. За да има ефект в краткосрочен план, се изисква скрининг на шийката на матката при по-възрастните хора, които не могат да се възползват от ваксинацията. „
Ако до 2020 г. в 70% от населението се въведе скрининг с двойно скрининг (на 35 и 45 години) на базата на откриването на HPV, броят на предотвратените случаи ще се увеличи до 12,5-13,3 милиона случая през следващите 50 години.
В случай на бърз сценарий, страните с много висок ИЧР ще достигнат цели за разпространение (четири на 100 000) до 2055-59 г., а страните с нисък ИЧР – до 2095-2100.
По-реалистичен сценарий предвижда постепенно увеличаване на превантивните мерки в страни със средни и ниски HDI (например ваксинация и скрининг на обхвата на 90% от населението до 2050 г.). В този случай авторите предричат, че до края на века, в страните със средни HDI, честотата ще бъде 4,4 нови случая на 100 000 жени, а в страните с нисък HDI – 14 на 100 000. Това е, въпреки значителните подобрения, глобалната елиминация на болестта ще \ t отложено за по-късна дата.
„Независимо от степента на проблема, нашите данни показват, че глобалното премахване може да се постигне със средства, които ние вече имат високо ниво на ваксинация срещу HPV и цервикален скрининг на рак,“ – цитира думите на съавтора на проучването професор Карен Кафел (Karen Canfell) в съобщение за пресата.
За изследването авторите проведоха статистически анализ на тенденциите при рака на маточната шийка, използвайки данни за заболеваемостта в 181 страни, публикувани от Международната агенция за изследване на рака. Симулацията беше извършена с помощта на платформата Policy1-Cervix .
Авторите използваха модел, който отчита ефекта на груповия имунитет и настоящите тенденции в разпространението на рака на маточната шийка, което е силна страна на изследването, пише в коментар към статия в Lancet MarcBrisson и Melanie Drolet (CHU de Quéc-Université Laval Research Center) (Квебек, Канада).
Австралийски учени вече съобщиха, че Австралия е на път да елиминира рака на маточната шийка през 2035 година. „Но фундаментално постигането на елиминиране във всички страни ще зависи от прилагането – и се надяваме, подобряването – на степента на участие в съществуващите програми за ваксинация срещу HPV и скрининг за рак на маточната шийка“, каза професор Кафел пред The Guardian .
През 2018 г. генералният директор на Световната здравна организация Tedros Adkhan Gebreyesus призова за глобални действия за премахване на рака на маточната шийка. Той посочи, че тази цел трябва да бъде постигната чрез увеличаване на обхвата на ваксините, по-честа проверка, лечение на предракови заболявания, ранно откриване и лечение на заболяването.