НЗОК предложи за обсъждане правилата за лечение на деца в чужбина

НЗОК е качила за обсъждане в сайта си проект за начина, по който ще става финансирането на деца за лечение в чужбина. Проектът, който подлежи на обсъждане до 24 март и след евентуални поправи и промени, ще влезе в сила от 1 април 2019 г. – датата, от която функциите на фонда за лечение на деца в чужбина ще се поемат от Касата.
Досега здравните власти многократно обещаха, че след закриването на фонда за лечение на деца всичко заплащано досега, ще се заплаща от Касата.
Да припомним, че промените се наложиха с цел повече прозрачност и по-бързи услуги и концентрират на едно място решенията за разрешаване на лечението в чужбина както за деца, така и за възрастни. разбира се, всичко това с уверението, че няма да има рестрикция по отношение на обема на заплаьаните дейности – всичко покривано досега ще продължи да се заплаща и от Касата.
Промяната предвижда решенията дали да се финансира дадено лечение в чужбина да се взимат от специализирани комисии в Централното управление на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) – съответно по една за възрастните и една за деца, като в състава им ще има поне поне един лекар и давама външни експерти в зависимо от характера на заболяването.
След като мнението на експертите стане ясно, документите ще се разглеждат от специализираната комисия на касата, а накрая решението ще стига до управителя на касата. Ако той не е съгласен със становището на комисията, може да върне документите за повторно разглеждане от специализираната комисия при разширен състав на външните експерти.
При заявленията за деца и младежи до 18 години семействата ще имат избор – или сами да търсят и да приложат към документите оферти от болници, в които са влезли в контакт и са получили официални отговори, или да поискат съдействие от здравната каса. Ако няма български специалисти, които биха могли да диагностицират или лекуват някое заболяване (например някои трансплантации), касата би могла да поеме финансирането на чуждестранни такива.
При случаи с трансплантации ще бъдат поети и някои разходи свързани с намиране на донор, изследвания, транспортиране, както и лекарства, свързани с това.
Родителите се задължават да обявяват имат ли създадени дарителски сметки и кампании.
Що се касае до възрастни пациенти, те сами ще да търсят оферти и да ги прилагат към документите си, с които кандидатстват за финансиране за лечение в чужбина. При тях ще се търси мнението само на един специалист, които да се произнесе нужно ли е лечението извън България, като ще се взима второ мнение само „при необходимост“ за всеки конкретен случай. Не се предвижда касата да плаща за човек, който да ги придружава при лечението в чужбина, като разходите за това ще се поемат от трансфери от държавния бюджет, предоставени чрез бюджета на Министерството на здравеопазването.
НЗОК ще публикува на интернет страницата си периодично тримесечни отчети за извършената дейност, както и за предоставените средства за заплащане за услуги. Предвижда се да може и електронно да се следи движението на заявленията.